Opryszczka zwykła | Ochoroba.pl
20.04.2024 Dziś imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha


Opryszczka zwykła

Większość z nas jest zakażona wirusem opryszczki, ale infekcja przebiega bezobjawowo. Zmiany skórne pojawiają się w sprzyjających dla wirusa warunkach - przede wszystkim, kiedy obniża się nasza odporność.

Opryszczka zwykła jest to choroba wywołana zakażeniem wirusem Herpes simplex (HSV). Typ 1 tego wirusa powoduje zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, wargach, twarzy, tułowiu i kończynach, a typ 2 wirusa HSV powoduje zmiany w obrębie narządów płciowych i pośladków. Olbrzymia większość ludzi jest zakażona wirusem, przy czym infekcja utrzymuje się w postaci utajonej przez całe życie w komórkach nerwowych. Wystąpienie objawów prowokowane jest chorobami zakaźnymi i podwyższoną temperaturą ciała; może również towarzyszyć przegrzaniu lub oziębieniu ciała.

Objawy

Zmianami skórnymi występującymi podczas opryszczki są drobne pęcherzyki, wielkości kilku milimetrów, zgrupowane na twarzy i wargach, czasem na błonach śluzowych jamy ustnej, rogówce oraz okolicach narządów płciowych.. Zwykle towarzyszy im lekkie pieczenie i bolesność.

Objawy te mogą wyprzedzić pojawienie się pęcherzy opryszczkowych o 2-3 dni. Pęcherze początkowo wypełnione są przezroczystym, surowiczym płynem, następnie treść zmienia się na ropną. Po kilku dniach pęcherze pękają i pozostawiają strupy. Przebieg opryszczki jest krótkotrwały (6-10 dni). Istnieje duża skłonność do nawrotów, zazwyczaj w tych samych miejscach, gdyż obecność przeciwciał nie chroni przed ponownym rozwojem opryszczki. Nawroty są częste u kobiet w okresie miesiączki. Powikłaniem opryszczki rogówki może być utrata wzroku, a zakażenie HSV typ 2 sprzyja rozwojowi raka narządów płciowych.

Leczenie

Leczeniem w mało nasilonych zmianach jest miejscowe smarowanie zmian lekami osuszającymi i odkażającymi (np. pasty cynkowe). Można również smarować zmiany lekiem przeciwwirusowym (Virolex, Zovirax). Leki te działają na wirusy dzielące się, czyli tylko w okresie występowania objawów i nie zapobiegają nawrotom. W przypadku nawracającej, uporczywej opryszczki stosuje się doustne leki przeciwwirusowe (Heviran), które stosowane przez wiele miesięcy powodują zmniejszenie liczby nawrotów.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT