Jęczmień | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Jęczmień

Może pojawić się u osób nieprzestrzegających higieny, osłabionych i starszych. To stan zapalny w obrębie powieki wywołany infekcją gronkowcem złocistym.

Jęczmień tworzy się w wyniku infekcji ujść gruczołów powieki gronkowcem złocistym. Zakażenie może powstać u osób nieprzestrzegających higieny lub towarzyszyć innym chorobom, np. zapaleniu spojówek, cukrzycy. Pojawieniu się jęczmienia sprzyja spadek odporności organizmu, np. po przebytym przeziębieniu lub w na skutek przedłużającego się stresu. Statystycznie jęczmień częściej dotyka ludzi o jasnej karnacji, osoby, które mimo wady wzroku nie noszą okularów korekcyjnych, oraz ludzi starszych.

Dwie formy jęczmienia

Jęczmień występuje w postaci zewnętrznej i wewnętrznej. Jęczmień wewnętrzny objawia się rumieniowatym obrzękiem i dużą bolesnością zainfekowanej części powieki. Zazwyczaj zapalenie mija samoistnie po kilku dniach. Jęczmień zewnętrzny spowodowany jest ropnym zapaleniem gruczołów rzęskowych. Obrzęk i bolesność są mniej nasilone niż objawy jęczmienia wewnętrznego. Wzdłuż rzęsy wydobywa się wówczas ropna treść.

Kiedy trzeba leczyć

Jęczmień zwykle sam pęka lub zasycha w ciągu tygodnia. Nie należy próbować go rozcinać samodzielnie. Aby przyspieszyć proces zdrowienia można stosować ciepłe kompresy lub maści okulistycznych na powieki. Dodatkowo w przypadku jęczmienia wewnętrznego można stosować krople do przemywania oczu, które powodują przyspieszenie jego dojrzewania i wspomagają oczyszczenie oka. Przy nawracających jęczmieniach okulista może zastosować kurację antybiotykową. Gdy typowe leczenie zawodzi konieczna może być interwencja chirurgiczna. Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę - spowodowaną blokadą gruczołów łojowych, które natłuszczają powiekę.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT