Róża | Ochoroba.pl
24.05.2025 Dziś imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny


Róża

To niebezpieczne, bakteryjne zakażenie, przebiegające z wysoką gorączką i zmianami skórnymi. Może wywołać poważne powikłania.

Róża jest to ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej wywołany zakażeniem paciorkowcami. Zakażenie najczęściej następuje w wyniku urazów mechanicznych, upośledzenia krążenia żylnego w kończynach (żylaki), bądź bakterie przedostają się do skóry z wewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych (śluzówki nosa i jamy ustnej).

Objawy

Początek choroby jest nagły. Na skórze pojawiają się obrzękowe, zaczerwienione, bolesne zmiany, dobrze odgraniczone od otoczenia. Skóra jest wygładzona, jakby napięta i lśniąca. Najczęściej zmiany umiejscawiają się na twarzy i kończynach, zwłaszcza dolnych. Wystąpieniu zmian w skórze towarzyszy wysoka temperatura (do 40-41? C), dreszcze, objawy ogólnego rozbicia. W wyniku toczącej się choroby może dojść do powstania pęcherzy, zmian krwotocznych a także dojść do martwicy i zgorzeli. W wyniku leczenia zmiany ustępują bez pozostawienia blizny, z wyjątkiem postaci zgorzelinowej. Powikłaniem róży może być trwały obrzęk twarzy, narządów płciowych lub kończyn, tzw. słoniowacizna oraz zapalenie naczyń i ropowica. Mogą pojawiać się nawroty, które występują zazwyczaj w miejscach uprzednio zajętych.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie róży stawia się na podstawie charakterystycznego przebiegu klinicznego. W leczeniu stosuje się antybiotyki z grupy penicylin lub cefalosporyn przez 10-14 dni. Na zmiany należy dodatkowo stosować kompresy i maści ichtiolowe. Leczenie róży musi odbywać się po konsultacji z lekarzem.

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT