To niebezpieczne, bakteryjne zakażenie, przebiegające z wysoką gorączką i zmianami skórnymi. Może wywołać poważne powikłania.
Róża jest to ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej wywołany zakażeniem paciorkowcami. Zakażenie najczęściej następuje w wyniku urazów mechanicznych, upośledzenia krążenia żylnego w kończynach (żylaki), bądź bakterie przedostają się do skóry z wewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych (śluzówki nosa i jamy ustnej).
Objawy
Początek choroby jest nagły. Na skórze pojawiają się obrzękowe, zaczerwienione, bolesne zmiany, dobrze odgraniczone od otoczenia. Skóra jest wygładzona, jakby napięta i lśniąca. Najczęściej zmiany umiejscawiają się na twarzy i kończynach, zwłaszcza dolnych. Wystąpieniu zmian w skórze towarzyszy wysoka temperatura (do 40-41? C), dreszcze, objawy ogólnego rozbicia. W wyniku toczącej się choroby może dojść do powstania pęcherzy, zmian krwotocznych a także dojść do martwicy i zgorzeli. W wyniku leczenia zmiany ustępują bez pozostawienia blizny, z wyjątkiem postaci zgorzelinowej. Powikłaniem róży może być trwały obrzęk twarzy, narządów płciowych lub kończyn, tzw. słoniowacizna oraz zapalenie naczyń i ropowica. Mogą pojawiać się nawroty, które występują zazwyczaj w miejscach uprzednio zajętych.
Rozpoznanie i leczenie