Stulejka | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora


Stulejka

Zwężenie napletka uniemożliwiające lub znacznie utrudniające jego zsuwanie wymaga leczenia. Stulejkę można zdiagnozować u chłopca, który ukończył 3 lata. Wcześniej napletek trwale przylega do żołędzi i jest to stan fizjologiczny.

Stulejką nazywa się zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsuwanie poza żołądź. U większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2 lat) płci męskiej nie można napletka odsunąć do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. Za stulejkę powinno się również uważać takie zwężenie napletka, który daje się ściągnąć, chociaż z dużymi trudnościami, lecz przy tym pęka, krwawiąc, powodując ból i niepokój dziecka, stwarzając duże problemy przy myciu żołędzi. Ta druga postać stulejki jest nawet częstsza a niewłaściwe jej leczenie, forsowne ściąganie powodujące pękanie i w następstwie tworzenie się mało rozciągalnych blizn w miejscach pęknięć, może prowadzić do nasilania się zwężenia.

Głównymi przyczynami powstawania stulejki nabytej są:
? nieprawidłowa pielęgnacja niemowlęcia,
? niewłaściwe nawyki higieniczne,
? zapalenie cewki moczowej, żołędzi i napletka,
? cukrzyca.

Powikłaniami stulejki są:
? trudności w prowadzeniu prawidłowego życia seksualnego,
? załupek,
? zapalenia cewki moczowej, prostaty.

Do lekarza ? po 3. urodzinach

Do ukończenia pierwszego roku życia chłopcu w żadnym przypadku nie należy odsuwać napletka. Po ukończeniu 1 roku życia co dwa, trzy miesiące należy próbować w czasie kąpieli ściągnąć chłopcu napletek. Trzeba uważać, żeby czynność tę wykonywać bardzo delikatnie i nie sprawiać dziecku bólu. Jeżeli do ukończenia 3 roku życia nie uda się zsunąć chłopcu napletka, powinno się zasięgnąć porady urologa lub chirurga dziecięcego. Stulejkę leczy się operacyjnie. U małych dzieci oraz lekką stulejkę można leczyć sterydami podawanymi w maści.

Właściwe nawyki

W profilaktyce stulejki najważniejsze są właściwe nawyki higieniczne. Od ukończenia 1 roku życia należy codziennie przy każdej kąpieli należy odsuwać dziecku napletek i wymywać żołądź z resztek mastki i moczu. Chłopca, który uczy się samodzielnie załatwiać, trzeba nauczyć, aby po każdym oddaniu moczu odsłonił żołądź. Nawyk ten dodatkowo zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych narządów płciowych, odkładaniu się nadmiaru mastki i ponownemu sklejeniu napletka z żołędzią. Starsze dzieci, samodzielnie myjące się, należy nauczyć codziennie ściągać napletek i wymywania żołędzi.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT