Zwężenie napletka uniemożliwiające lub znacznie utrudniające jego zsuwanie wymaga leczenia. Stulejkę można zdiagnozować u chłopca, który ukończył 3 lata. Wcześniej napletek trwale przylega do żołędzi i jest to stan fizjologiczny.
Stulejką nazywa się zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsuwanie poza żołądź. U większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2 lat) płci męskiej nie można napletka odsunąć do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. Za stulejkę powinno się również uważać takie zwężenie napletka, który daje się ściągnąć, chociaż z dużymi trudnościami, lecz przy tym pęka, krwawiąc, powodując ból i niepokój dziecka, stwarzając duże problemy przy myciu żołędzi. Ta druga postać stulejki jest nawet częstsza a niewłaściwe jej leczenie, forsowne ściąganie powodujące pękanie i w następstwie tworzenie się mało rozciągalnych blizn w miejscach pęknięć, może prowadzić do nasilania się zwężenia.
Głównymi przyczynami powstawania stulejki nabytej są:
? nieprawidłowa pielęgnacja niemowlęcia,
? niewłaściwe nawyki higieniczne,
? zapalenie cewki moczowej, żołędzi i napletka,
? cukrzyca.
Powikłaniami stulejki są:
? trudności w prowadzeniu prawidłowego życia seksualnego,
? załupek,
? zapalenia cewki moczowej, prostaty.
Do lekarza ? po 3. urodzinach
Do ukończenia pierwszego roku życia chłopcu w żadnym przypadku nie należy odsuwać napletka. Po ukończeniu 1 roku życia co dwa, trzy miesiące należy próbować w czasie kąpieli ściągnąć chłopcu napletek. Trzeba uważać, żeby czynność tę wykonywać bardzo delikatnie i nie sprawiać dziecku bólu. Jeżeli do ukończenia 3 roku życia nie uda się zsunąć chłopcu napletka, powinno się zasięgnąć porady urologa lub chirurga dziecięcego. Stulejkę leczy się operacyjnie. U małych dzieci oraz lekką stulejkę można leczyć sterydami podawanymi w maści.
Właściwe nawyki
W profilaktyce stulejki najważniejsze są właściwe nawyki higieniczne. Od ukończenia 1 roku życia należy codziennie przy każdej kąpieli należy odsuwać dziecku napletek i wymywać żołądź z resztek mastki i moczu. Chłopca, który uczy się samodzielnie załatwiać, trzeba nauczyć, aby po każdym oddaniu moczu odsłonił żołądź. Nawyk ten dodatkowo zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych narządów płciowych, odkładaniu się nadmiaru mastki i ponownemu sklejeniu napletka z żołędzią. Starsze dzieci, samodzielnie myjące się, należy nauczyć codziennie ściągać napletek i wymywania żołędzi.