Świerzb | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Świerzb

Chorobę te wywołują pasożyty, które drążą tunele w naskórku. Charakterystycznym objawem jest nasilające się w nocy swędzenie.

Świerzb jest to choroba zakaźna wywołana przez świerzbowca ludzkiego. W ostatnich latach zaznaczył się wzrost zachorowań na świerzb na całym świecie. Zakażenie następuje droga bezpośredniego kontaktu, rzadziej za pośrednictwem przedmiotów, zwłaszcza pościeli. Rozgrzanie ciała sprzyja przedostawaniu się samic do naskórka i żłobieniu przez niej nory, która wywołuje swędzenie. Świerzbowce mogą przeżyć najwyżej 3-4 dni poza skórą, toteż bielizna chorego nie powinna być używana w ciągu, co najmniej jednego tygodnia. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zakażenia są obniżona odporność i wyniszczenie fizyczne.

Objawy

Cechą charakterystyczną jest świąd, który nasila się w nocy. Najczęstszym umiejscowieniem są: palce rąk, nadgarstki, zgięcia i fałdy skórne, okolice pępka, brodawek sutkowych u kobiet, pośladki. Można tam zauważyć korytarze wydrążone przez pasożyty. W miejscu drapania może dochodzić do zakażenia ran. Świerzb nie zajmuje pleców i twarzy. U osób dbających o higienę objawy mogą być trudne do uchwycenia, a nory świerzbowcowe niedostrzegalne.

Leczenie

Leczenie zakażenia świerzbem polega na stosowaniu preparatu Novoscabin i zapobieganiu powtórnemu zakażeniu przez odzież, pościel, bieliznę. Należy leczyć równocześnie wszystkich członków rodziny i osoby z najbliższego otoczenia. W ciągu 2 tygodni nie należy używać bielizny i ubrań uprzednio noszonych. Ubrania nie wymagają specjalnej dezynfekcji, ale powinny być wyprane i wyprasowane.

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT