Zespół policystycznych jajników | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora


Zespół policystycznych jajników

Ta bardzo częsta choroba kobiet ma podłoże hormonalne. Zazwyczaj wiąże się z nadmiernym owłosieniem typu męskiego, a także z bezpłodnością. Leczenie przywraca kobietom szanse na posiadanie potomstwa.

Zespół policystycznych jajników (zespół Steina-Leventhala) jest jedną z najczęstszych chorób układu hormonalnego u kobiet w wieku rozrodczym. Jego występowanie ocenia się na około 5%. Zespół charakteryzuje się występowaniem nieregularnych miesiączek, rzadziej zupełnym ich brakiem, hisutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego u kobiet, otyłością oraz prawie zawsze bezpłodnością. Przyczyna tej choroby nie jest ostatecznie wyjaśniona. W organizmie kobiety dochodzi do zwiększenia stężenia androgenów (męskie hormony płciowe) i lutropiny (LH, hormon wydzielany przez przysadkę mózgową). Zwiększona zawartość testosteronu we krwi kobiety blokuje cykl miesiączkowy. Zespół policystycznych jajników i wiążący się z tym wzrost stężenia androgenów często współistnieje z insulinoopornością. Jest to stan, w którym występuje zmniejszona wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Stan ten występuje także u osób z cukrzycą typu II i z otyłością. Powoduje on zwiększone stężenie insuliny w organizmie. Wiąże się to ze zwiększoną produkcją androgenów przez jajniki i zmniejszeniem produkcji białek wiążących testosteron w wątrobie, co skutkuje zwiększeniem jego stężenia we krwi.

Objawy

U około 90% kobiet z zespołem policystycznych jajników występują nieregularne krwawienia miesięczne lub ich brak. Chore prawie zawsze są bezpłodne. Ponadto skarżą się na porost włosów na brodzie, górnej wardze, udach i w okolicach sromu. U około połowy występuje otyłość.

Diagnostyka

Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników opiera się na wykryciu charakterystycznych zmian w stężeniach hormonów we krwi. Najważniejszym parametrem do rozpoznania jest stosunek lutropiny do folikulotropiny (LH/FSH). Jeśli we krwi pobranej w 6-9 dniu cyklu miesięcznego wynosi powyżej 2, to z możemy podejrzewać zespół policystycznych jajników. Ponadto należy oznaczyć stężenia innych hormonów płciowych: estrogenów, testosteronu oraz poziom białka wiążącego hormony płciowe (SHBG). Drugim ważnym kryterium rozpoznania jest badanie USG jajników. W zespole policystycznych jajników widoczne są powiększone jajniki, nawet dwukrotnie niż u zdrowych kobiet, z licznym małymi pęcherzykami.

Leczenie

Leczenie zespołu policystycznych jajników polega na usunięciu zmienionego fragmentu jajnika oraz zastosowania leczenia farmakologicznego. Chora kobieta ma szansę zajść w ciążę i urodzić dziecko. Leczenie takiej kobiety polega na stymulacji jajeczkowania. U kobiet, które nie chcą mieć potomstwa leczenie polega na zablokowaniu czynności jajników, co prowadzi do złagodzenia istniejących objawów.

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT