Na pomoc wątrobie - ziołowi sprzymierzeńcy | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Zdrowie

Na pomoc wątrobie - ziołowi sprzymierzeńcy

wątroba
Zanieczyszczone środowisko, nieodpowiednia dieta, nadużywanie leków i alkoholu, infekcje wirusowe, wszystko to prowadzi do obciążenia jednego z najciężej pracujących w naszym organizmie narządów - wątroby.

Bóle w prawej części nadbrzusza występujące po spożyciu posiłków bogatych w tłuszcze, uczucie pełności, nudności, problemy trawienne związane z niedostatecznym wydzielaniem żółci to objawy wskazujące na zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby.  W fitoterapii schorzeń  tego narządu najczęściej  wykorzystuje się takie surowce, jak owoce ostropestu plamistego, liście karczocha,  świeży korzeń rzodkwi czarnej.

Owoce ostropestu, Fructus Silybi mariani, zawierają sylimarynę, kompleks substancji leczniczych o udokumentowanym, pozytywnym wpływie na procesy regeneracyjne w komórkach wątroby, hepatocytach. Wykazują one działanie hepatoprotekcyjne, chroniąc miąższ wątroby przed niekorzystnym działaniem substancji toksycznych. Wspomagają także funkcje detoksykacyjne. Ze względu na brak efektów ubocznych, preparaty z ostropestu zaleca się w długotrwałej terapii choroby alkoholowej, a także pomocniczo, w wypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, C. Również przy dolegliwościach wątroby związanych z długoterminowym przyjmowaniem silnie działających leków wskazane jest przyjmowanie wyciągów z tego surowca.

Równie popularnym ziołem w leczeniu schorzeń wątroby, jest karczoch zwyczajny, Cynara scolymus. Wyciągi z karczocha wykazują działanie żółciotwórcze oraz silnie żółciopędne. Dowiedziono ich ochronnego wpływu na komórki wątroby. Ponieważ powodują obniżenie poziomu frakcji LDL, czyli tak zwanego ?złego cholesterolu?, na ich bazie powstały preparaty stosowane w walce z miażdżycą.

Rzodkiew czarna, Raphanus sativus var. niger, wykazuje działanie żółciopędne i wspomagające procesy regeneracji wątroby. Surowiec ten ma właściwości grzybo- i bakteriobójcze, wzmacniające, remineralizujące.

Innymi gatunkami ziół wykorzystywanymi w terapii schorzeń wątroby są: mniszek lekarski, cykoria podróżnik, cząber ogrodowy, kocanki piaskowe, ostryż długi, boldo.

Magdalena Zabłocka
Biotechnolog


Piśmiennictwo:
Andrzejewska, J., Sadowska, K. (2008). Ostropest plamisty- roślina nie tylko lecznicza. Panacea- Leki ziołowe, 1, 6-8
Brinkmann, H., Wibmeyer, K., Gehrmann, B. (2007). Fitoterapia. Wyd. Medpharm
Głowniak, K., Skalicka-Woźniak K., Widelski, J. (2009). Ziołowy ratunek dla wątroby. Panacea- Leki ziołowe, 2, 14-17
Lamer-Zarawska ,E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (2007). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWL


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT