Zgaga - jest na to rada | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego


Artykuły

Zgaga - jest na to rada

zgagga
Pyszny obiad, do popicia sok pomarańczowy. Teraz odpoczynek na kanapie. I nagle tą sielankę zaburza palenie i pieczenie w przełyku. Zgaga. Dolegliwość, która dotyczy wielu z nas.

Zgaga, kojarzona często z choroba refluksową przełyku, może występować nie tylko jako jej objaw, ale także jako osobna, niezwiązana z nią dolegliwość, wynikająca z niezdrowego stylu życia. Może ona oznaczać także inne poważne schorzenia układu pokarmowego, takie, jak tzw. przełyk Barretta. Polega ono na metaplazji śluzówki przełyku (zastępowaniu śluzówki przełyku śluzówką żołądka). W konsekwencji doprowadza do choroby wrzodowej, zapalenia żołądka oraz nowotworów.  
__________________________________________________________________________________________
Dowiedź się więcej:
___________________________________________________________

Jak rozpoznać zgagę?

Zgagę opisuje się jako uczucie palenia za mostkiem. Rozpoczyna się ono w nadbrzuszu i promieniuje do szyi wzdłuż klatki piersiowej. Oto kilka symptomów, przy pomocy których pacjenci mogą upewnić się, że dotyczy ich problem zgagi:

  • Nasilanie palenia za mostkiem po posiłku, przy pochylaniu się lub w pozycji leżącej.
  • Słabnięcie palenia po przełknięciu śliny lub wypiciu płynów.
  • Słabnięcie lub jego ustępowanie po zażyciu leków neutralizujących kwas solny, dostępnych bez recepty.

Zgagi nie należy bagatelizować, a w przypadku, gdy występuje częściej niż raz w tygodniu, należy zgłosić się do lekarza. Nasilenie zgagi nasuwa podejrzenie choroby refluksowej przełyku. Lekarz powinien ocenić ryzyko tej choroby i zaplanować leczenie, gdyż w przypadku jej potwierdzenia leki dostępne bez recepty mogą nie wystarczyć. Objawami alarmującymi o przewlekłych chorobach układu pokarmowego, które są wskazaniem do konsultacji z lekarzem, są także uczucie dyskomfortu, bóle w nadbrzuszu, wzdęcia i odbijania.

Stosowanie się do zacytowanych poniżej wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, pomoże zmniejszyć uciążliwe dolegliwości choroby refluksowej. Zgodnie z nimi należy unikać pokarmów kwaśnych, np. cytrusów oraz kawy, alkoholu, ostrych potraw. W walce z dolegliwościami warto pamiętać również o właściwych zachowaniach. Przede wszystkim nie należy kłaść się bezpośrednio po posiłku, zaleca się odczekać min. 2-3 godziny. Prosty zabieg, jakim jest podłożenie kolejnej poduszki pod głowę w czasie snu, również powoduje poprawę sytuacji. Istotne jest także unikanie obcisłych ubrań czy ściskania się paskiem. Osobom otyłym, u których choroba refleksowa występuje bardzo często, zaleca się zmniejszenie masy ciała.  Natomiast palacze powinni zaprzestać palenia tytoniu, który ma negatywne działanie na zwieracz dolny przełyku.

Powodem zgagi jest głównie nieprawidłowy styl życia, na który składają się złe nawyki żywieniowe, stosowanie używek, brak aktywności fizycznej oraz stres. Ważne, by pacjenci uświadomili sobie, które z codziennych zachowań mogą skutecznie zapobiec tego typu problemom. Są to:

  • Regularne i prawidłowe odżywianie (4-5 małych posiłków, zamiast 2-3 dużych!).
  • Kontrola stresu.
  • Aktywność fizyczna (sposób na zgrabną sylwetkę, ale także skuteczne rozładowanie stresu).
  • Unikanie leczenia się ?na własną rękę? (wizyta u lekarza oznacza skuteczną terapię znoszącą objawy, zapobieganie powikłaniom i podniesienie jakości życia).
  • Ograniczenie zażywania niesterydowych leków przeciwzapalnych (popularne leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen, paracetamol).
  • Nienadużywanie alkoholu oraz rzucenie palenia.
Tekst powstał na podstawie materiałów "Warszatów Walki ze złymi nawykami zdrowotnymi", które odbyły się 30 marca 2009 w Warszawie. Warsztaty były elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".

Co to jest Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia
Ogólnopolskim projektem edukacyjny, mający na celu uświadomienie pacjentom m.in. skutki nadużywania leków. Głównym sponsorem programu firma farmaceutyczna. Zentiva. W programie biorą udział wybitne autorytety naukowe m.in.: prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz, prof. dr hab. n. med. Janusz Bandurski, doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Według jego autorów program ma również na celu podnosić jakość życia Polaków, zachęcać do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych oraz uczyć pacjentów kompleksowego mówienia o swoich problemach zdrowotnych
Zachęcamy do odwiedzenia strony programu, gdzie można zapoznać się z wieloma interesującymi poradami na temat nawyków zdrowia: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.plNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT