Jęczmień ? krosta na oku. Sposoby pomagające w leczeniu | Ochoroba.pl
08.12.2021 Dziś imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza


Jęczmień ? krosta na oku. Sposoby pomagające w leczeniu

Kiedy pojawi się u nas na oku jęczmień (jeczmyk), największym wyzwaniem jest oparcie się pokusie pocierania powieki. Jednak dotykanie go może spowodować jego rozprzestrzenienie się. Jest wiele sposobów, które skutecznie pomogą w leczeniu zmiany na powiece.

Co to jest jęczmień?

Jęczmień jest czerwonym, zaognionym, bolesnym guzkiem na krawędzi powieki, który wyglądem przypomina krostę. Jest to ostra, ropna infekcja jednego lub kilku gruczołów Molla (jęczmień zewnętrzny) lub gruczołów tarczowych (jęczmień wewnętrzny). Jeżeli zapalenie gruczołu tarczowego przechodzi w przewlekły, ziarnisty przerost, spowodowany zamknięciem przewodu, mamy doczynienia z gradówką. Oko może łzawić lub mieć uczucie, że coś w nim jest. Jęczmień nabrzmiewa ropą w ciągu kilku dni, następnie pęka i goi się. Może ustąpić całkowicie, gdy skończy się infekcja, lub pozostawić małą wypełnioną płynem cystę, która wymaga interwencji medycznej.

Potraktuj ciepło powieki

Ciepłe okłady należy przykładać na oko na 10-15 minut 4 razy dziennie przez 2 ? 3 dni. Jako kompresu można używać gazy, kawałka czystej bawełny a nawet saszetki herbaty. Ciepło spowoduje, że jęczmień szybciej dojrzeje do pęknięcia. Po użyciu, kompres należy wyrzucić, gdyż ponowne jego użycie może powtórnie zakazić zmianę na oku. Równie skuteczne są gorące ziemniaki, gdyż zatrzymują na dłuższy czas ciepło. Jednak przed użyciem należy sprawdzić temperaturę ziemniaka na innym kawałku skóry, by nie dopuścić do poparzenia powieki.

Zmuś bakterie do poddania się

Pobudzenie układu immunologicznego pozwoli szybciej zwalczyć infekcję. Pomocne może okazać się zażywanie 200 miligramów jeżówki 2 ? 4 razy dziennie bądź jednego ząbka czosnku dziennie. Czosnek ma właściwości bakteriobójcze i działa najskuteczniej jedzony na surowo.

Jak nie dopuścić do zakażenia?

Niektóre osoby mają większe skłonności do występowania u nich jęczmienia. Osoby te, powinny zachować pewną profilaktykę, która pozwoli im uchronić się przed powtórnymi zakażeniami. Skuteczne jest przemywanie powiek co kilka dni ciepłym kompresem, by nie dopuścić do zatkania ujść gruczołów. Przyjmowanie 2 kapsułek oleju z siemienia lnianego zabezpiecza natomiast mieszki włosowe przed zatkaniem. Można również spożywać ziarna siemienia w postaci zmielonej, dodając je do płatków śniadaniowych lub do sałatek.

Zadbać należy także o niedopuszczenie do zakażenia innych członków rodziny. Z tego tez powodu, zaleca się stosowanie osobnych ściereczek i ręczników oraz częste mycie rąk. Należy również przyjmować dostateczną ilość witaminy A ? niekiedy do powtarzających się zakażeń dochodzi z powodu niedoboru tej witaminy.

Chociaż jęczmień jest bolesny i denerwujący, zwykle nie bywa szkodliwy. Skontaktować z lekarzem powinniśmy się, gdy zmiana zaczyna krwawić, w krótkim czasie bardzo rośnie lub nie zaczyna się goić po upływie 2 dni. Takie objawy mogą wskazywać na poważniejszą infekcję oka.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT