Co to są naczyniaki?
Naczyniaki powstają na wskutek rozmnażania się komórek śródbłonka. Zwykle są niewidoczne tuż po urodzeniu, ujawniają się dopiero w pierwszych tygodniach życia. Występują u około 2% dzieci. Częściej u dziewczynek, przeważnie na głowie i karku. Podczas obmacywania naczyniak ? w przeciwieństwie do wady naczyniowej (malformacji) ? wyczuwany jest jako tkanka zbita, którą, uciskając, trudno opróżnić z krwi.
Leczenie naczyniaków
Większość małych naczyniaków nie trzeba leczyć, gdyż w miarę upływu lat stopniowo znikają. Pozostałe leczy się farmakologicznie i czasami chirurgicznie.
Wady wrodzone naczyń
Wady wrodzone (malformacje) są drugim po naczyniakach rodzajem nieprawidłowości naczyniowych. Malformacje naczyń włosowatych to plamiste, ostro odgraniczone od prawidłowej skóry zmiany w kolorze od różowego do intensywnie czerwonego. Widoczne są u dziecka bezpośrednio po porodzie. Malformacje żylne widoczne są również od urodzenia, ale w pełni ujawniają się w wieku dziecięcym lub dopiero u dorosłych. Występują pod postacią rozdętych żył lub gąbczastych nieregularnych wypukleń, znacznie deformujących zajętą okolicę.
Na czym polega leczenie?
Wady naczyń włosowatych leczy się promieniami lasera, wady dużych naczyń ? metodami chirurgicznymi. Dobry wynik kosmetyczny można uzyskać u około 50% chorych.