Jeśli ciąża to i zdrowe drogi moczowe. | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Jeśli ciąża to i zdrowe drogi moczowe.

Infekcje układu moczowo-płciowego są niebezpieczne szczególnie wówczas gdy planujesz zostać mamą. Należy pamiętać, że wiele z nich przebiega zupełnie bezobjawowo, nie dając żadnego znaku swego istnienia. Tym trudniejsze są one więc do zdiagnozowania, a co za tym idzie skutecznego wyleczenia. Dlatego często prowadzą nawet do bezpłodności. Zatem pary mające trudności z poczęciem potomstwa zaleca się badania w kierunku oznaczenia infekcji np. bakterią Chlamydia trachomatis. Co więcej u kobiet w ciąży infekcje układu moczowo-płciowego stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu.


Jak może zagrozić dziecku?


Zakażenia układu moczowo płciowego bardzo często przebiegają nie dając żadnych objawów, dlatego też lekarze ginekolodzy rzadko zlecają rutynowe badania, dzięki którym można zdiagnozować istniejącą infekcję. Nieleczone infekcje u ciężarnej mogą spowodować: komplikacje, przedwczesny poród, poronienie oraz inne powikłania mogące zagrozić dziecku nie tylko wtedy, gdy znajduje się jeszcze w łonie matki ale także już po jego narodzinach.


Co najczęściej jest przyczyną zakażeń?


 

HPV ? czyli innymi słowy wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny m.in. za rozwój raka szyjki macicy, raka sromu, raka odbytu oraz bolesne brodawki i kłykciny. Większość typów wirusa HPV jest tzw. relatywnie nieszkodliwych (ten typ wirusa odpowiedzialny jest m.in. za powstawanie kurzajek czy brodawek) i ustępuje samoistnie. Istnieją jednak typy wirusa HPV (przyjmuje się, że jest ich około 30), które są odpowiedzialne za groźne zakażenia układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wykonanie badania cytologicznego nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy dana kobieta jest zainfekowana wirusem HPV. Za pomocą badania cytologicznego wykryć można bowiem jedynie zmiany, które spowodowane są przez dłuższe zakażenie wirusem HPV. Tylko 30-60% przypadków zakażeń HPV jest diagnozowanych za pomocą badania cytologicznego.  Jedynym skutecznym sposobem wykrycia wirusa brodawczaka ludzkiego jest test genetyczny w kierunku oznaczenia HPV.


HSV -  Wyróżniamy dwa typy wirusa HSV. Typ 1 odpowiedzialny jest za powstawanie opryszczki wargowej tzw. ?zimno? , z kolei  HSV- 2 jest przyczyną opryszczki płciowej. Do zakażenia wirusem HSV dochodzi poprzez mikrouszkodzenia na skórze czy też śluzówce w czasie bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Zakażenie wirusem HSV uważane jest także za jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy.
Opryszczka płciowa spowodowana wirusem HSV 2  jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Infekcja nie zawsze daje objawy w postaci pęcherzyków. Czasem przebiega w sposób bezobjawowy, tym trudniejsza jest wówczas do zdiagnozowania. Jeżeli opryszczka narządów płciowych ujawni się u kobiety ciężarnej, tuż przed porodem bywa wskazaniem do cięcia cesarskiego. Należy bowiem dołożyć wszelkich starań, aby nie doprowadzić do zarażenia nią noworodka. Jest ona bowiem szczególnie niebezpieczna dla takiego małego dziecka! Może doprowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym ? wirus po zaatakowaniu organizmu noworodka zagnieżdża się w zwojach nerwowych i trwa tam w uśpieniu.


Chlamydia trachomatis ? Chlamydioza (zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis) znana była już w starożytności, jednak dopiero teraz dzięki rozwojowi biotechnologii oraz medycyny potrafimy ją skutecznie diagnozować oraz leczyć. Bakteria ta przenoszona jest z człowieka na człowieka na drodze kontaktów seksualnych. Ta niepozorna bakteria może doprowadzić nawet do bezpłodności!  Dlatego też tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie skutecznej terapii. Im dłużej znajduje się ona w organizmie, tym większe spustoszenie w nim sieje.


Ureaplasma urealyticum ? bakteria ta jest odpowiedzialna za zakażenia układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Przenosi się głównie na drodze kontaktów seksualnych. Objawy zakażeniem bakterią Ureaplasma urealyticum podobne są do tych jakie występują  przy zakażeniach bakteryjnych cewki moczowej. U mężczyzn może dojść do zakażenia gruczołu krokowego, natomiast u kobiet może rozwinąć się zapalenie jajników.

 

Artykuł napisany przez Ogólnopolskie Laboratorium Genetyczne testDNA specjalizujące się w testach genetycznych oraz ustaleniu ojcostwa i pokrewieństwa

 

 

 


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT