Czym jest zakrzepica? | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora


Czym jest zakrzepica?

W Polsce zakrzepicę diagnozuje się rocznie u 150 tysięcy pacjentów.  Zakrzepica to choroba bardzo podstępna, tym trudniejsza do zdiagnozowania, że często atakuje organizm nie dając żadnych znaków swego istnienia. Pomimo tego, że choroba ta przebiega często bezobjawowo jest ona bardzo groźna.
Zakrzepica, czyli innymi słowy choroba zakrzepowo-zatorowa spowodowana jest zaburzeniami krzepliwości krwi. Zaburzenia te powodują powstawanie w organizmie osoby chorej skrzepów, które w konsekwencji zamykają światła naczyń krwionośnych. Skutkiem tego przepływ krwi jest znacznie utrudniony,  a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy. Tworzące się w żyłach skrzepy są groźne nie tylko dla naszego zdrowia ale wręcz życia.


 Jakie są objawy zakrzepicy?


Objawy zakrzepicy żył głębokich nie są stałe, czyli innymi słowy u różnych pacjentów obserwuje się różne objawy. Do tych występujących najczęściej zaliczyć możemy:
? Tkliwość uciskową (dotyczy 78% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
? Ból spoczynkowy ( dotyczy 75% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
? Obrzęk spowodowany najczęściej w obwodowej części kończyny ( dotyczy 45% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
? Poszerzenie żył powierzchniowych ( dotyczy 25% pacjentów ze zdiagnozowaną zakrzepicą)
? Zasinienie skóry
? Zaczerwienienie skóry
? Podwyższona temperatura ciała
Zakrzepicę można skutecznie diagnozować za pomocą odpowiednich metod. Wiedząc o tym można chronić swoje zdrowie przez jej atakiem. 


Kto jest zagrożony zakrzepicą?


Zakrzepica może wystąpić u każdego z nas. Istnieją jednak grupy podwyższonego ryzyka, w których prawdopodobieństwo zapadnięcia na wyżej wymienioną jednostkę chorobową jest znacznie podwyższone. Należą do nich:
?  Osoby po 40 (ryzyko rośnie po przekroczeniu 40 lat).
? Osoby otyłe.
? Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.
? Osoby z trombofilią ? wrodzone predyspozycje do powstawania skrzeplin żylnych, lub nabyte np. w wyniku przebytej choroby.
? Osoby poddane długotrwałemu unieruchomieniu.
? Osoby z żylakami.
? Osoby z uszkodzonymi naczyniami żylnymi.
? Osoby z chorobą nowotworową.
? Osoby z niewydolnością krążenia.
? Osoby, u których zdiagnozowano chorobę płuc.
? Osoby, u których stwierdzono przewlekłe stany zapalne.
? Osoby, które odbywają częste, długotrwałe podróże (jazda samochodem, latanie samolotem).
? Osoby z przebytą zakrzepicą.
? Osoby palące papierosy.


Czy zakrzepica jest dziedziczna?


Zakrzepica należy do grupy chorób genetycznych. Jedną z głównych wrodzonych przyczyn  zakrzepicy jest  mutacja czynnika krzepnięcia krwi  V Leiden oraz mutacja protrombiny (czynnik II krzepnięcia krwi).  Szacuje się, że mutacja w obrębie czynnika V- tzw. mutacja Leiden  występuje u około 13,3% populacji. W Polsce dotyczy ona 5% społeczeństwa. Mutacja czynnika V polega na zastąpieniu argininy przez glutaminę w pozycji 506 łańcucha ciężkiego (R506Q). Mutacja ta jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. W wyniku mutacji we krwi obserwuje się podwyższony poziom trombiny, który powoduje wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej ale również zawału serca, udaru, zakrzepicy tętniczej itp.  Przypuszcza się, że mutacja czynnika V Leiden może być także odpowiedzialna za powtarzające się poronienia ( szczególnie w drugim i trzecim trymestrze ciąży).
Istnieją testy genetyczne pozwalające określić ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepowo-zatorową wywołaną właśnie mutacją czynnika V Leiden oraz protrombiny.

 

 

Artykuł napisany przez: Ogólnopolskie Laboratorium Genetyczne testDNA specjalizujące się w testach genetycznych oraz ustaleniu ojcostwa i pokrewieństwa



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT