Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do
wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy
noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia.
Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia białek m.in. czynników krzepnięcia krwi. Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Jednakże zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi około 0,25 ?g na 100 ml i jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania.
Według zaleceń Zespołu Ekspertów w sprawie profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt:
1.Wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K w szpitalu. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę i sposób podania w zależności od stanu zdrowia i dojrzałości noworodka.
2.Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu w szpitalu wymagają dalszego podawania witaminy k w codziennych małych dawkach (tak zwanych mikrodawkach) w okresie od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia
a) zdrowe niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25 ?g/dobę.
b) niemowlęta karmione piersią z przewlekającą się biegunką, przedłużającą się żółtaczką, przejściową cholestazą powinny otrzymywać witaminę K w zwiększonej dawce - 50 ?g/dobę do czasu ustąpienia objawów chorobowych.
c)w przypadku cholestazy i mukowiscydozy dawkowanie witaminy K powinno być wyższe, zgodne z rekomendacjami w danej jednostce chorobowej.
3.Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi modyfikowanymi, mlekiem dla wcześniaków, a także mieszankami mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży.
Diana Wolańsk, dietetyk