Neurgoenna dysfunkcja pęcherza. Nasz autor, ekspert serwisu ZapytajUrologa.pl, doktor Janusz Zajda omawia zagadnienia związane z tą chorobą.
Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda
Czym jest neurogenna dysfunkcja pęcherza?
Neurogenna dysfunkcja pęcherza jest to choroba, która dotyka ogromną grupę ludzi. Nie zdajemy sobie sprawy, że ponad 3 miliony Polaków cierpi na dolegliwości związane z pęcherzem moczowym. Wszelkie patologie związane z oddawaniem moczu nazywamy kalectwem moczowym. Te 3 miliony osób to nie są osoby, które w sposób otwarty mówią o swojej chorobie. Jest to choroba wstydliwa. Dlatego nie wiemy o tym, że cierpią na takie dolegliwości. Neurogenna dysfunkcja pęcherza może być albo wyodrębnionym problemem urologicznym, albo może towarzyszyć innym chorobom, zwłaszcza chorobom neurologicznym.
Pęcherz moczowy - działanie
Wbrew pozorom pęcherz moczowy jest bardzo skomplikowanym narządem. Można go nawet porównać do serca. Tym bardziej, że mocz to jest oczyszczona krew. Pęcherz moczowy ma również zastawki. Wypełnia się moczem, zastawki są zamknięte, zwieracz jest zaciśnięty. Następnie jest proces, który nazywa się mikcją, czyli oddawaniem moczu (opróżnianiem pęcherza). W dużym uproszczeniu działa to mniej więcej jak serce, ponieważ gromadzi płyn i go wydala. Po to, żeby tak funkcjonować musi być w sposób niesłychanie skomplikowany unerwiony. Istnieją różne piętra dyspozycyjne po to, żeby zarządzać pęcherzem. Rozpoczynamy w mózgu poprzez rdzeń przedłużony, a następnie nerwy obwodowe, które dochodzą do samego pęcherza. Uszkodzenie na jakimkolwiek poziomie doprowadza do tego, że ten pęcherz nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.
Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda