Neurgoenna dysfunkcja pęcherza. Nasz autor, ekspert serwisu ZapytajUrologa.pl, doktor Janusz Zajda omawia zagadnienia związane z tą chorobą.
Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda
Urologia a stwardnienie rozsiane
Najczęstszym schorzeniem, z którym stykam się w swojej pracy jest stwardnienie rozsiane. Mamy tu do czynienia z pewną dynamiką, czyli stan neurologiczny pacjentów może ulegać zmianie. Wiadomo, że ci pacjenci mają rzuty choroby. Ich stan się neurologicznie pogarsza, a później jest leczenie, poprawia się. Krótko mówiąc, raz wykonane badanie urodynamiczne nie daje pełnego obrazu choroby. Czyli to, co zrobimy dzisiaj będzie aktualne przez tydzień, dwa, miesiąc czy pół roku nie będzie już aktualne za rok. Dlatego tacy pacjenci powinni mieć robione badania i wizyty u lekarza urologa co najmniej raz w roku. Oczywiście oni mogą sami dbać o swoje zdrowie kontrolując czy opróżniają pęcherz, jak również przyjmując leki czy też badając za pomocą pasków diagnostycznych, które można kupić w aptece czy jest infekcja moczowa czy nie.
Zaburzenia oddawania moczu a cukrzyca
Inną patologią, która wywołuje zaburzenie w oddawaniu moczu jest cukrzyca insulinozależna, zwłaszcza trwająca ponad 10 lat. Wtedy dochodzi do zwiotczenia mięśni pęcherza i tacy pacjenci mają często zaleganie moczu. Wymaga to dosyć szczegółowej diagnostyki.
Zaburzenia oddawania moczu u pacjentów po wylewach
Ogromną grupą pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu, to są pacjenci z zaburzeniami naczyniowymi mózgu, a więc pacjenci po wylewach, którzy mają zaburzenia neurologiczne w postaci niedowładów połowiczych. Większość z nich ma również kłopoty z oddawaniem moczu o bardzo różnym charakterze.
Urologia a porażenie mózgowe i przepuklina oponowo-rdzeniowa
Ogromną rzeszę pacjentów stanowią dzieci z porażeniem mózgowym, jak również dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową. Wady rozwojowe są w gestii lekarzy pediatrów, natomiast w momencie kiedy ci pacjenci stają się dorosłymi ludźmi wymagają dosyć szczegółowej diagnostyki i leczenia urologicznego.
Objawy urologiczne w chorobie Parkinsona i wysiłkowe nietrzymanie moczu
Dużo wiemy również o chorobie Parkinsona, która również daje objawy urologiczne, które wymagają, tak jak w poprzednich wypadkach, indywidualnego podejścia, czyli to co jest dobre dla jednego pacjenta wcale nie musi być dobre dla drugiego pacjenta. Kolejną patologią związaną z oddawaniem moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, ale ten temat będzie omówiony odrębnie.
Nietrzymanie moczu z parcia
Nietrzymanie moczu z parcia, w dniu dzisiejszym, może być dosyć dobrze leczone za pomocą preparatów farmakologicznych. Jest to patologia, która dotyczy w zasadzie wszystkich wcześniejszych chorób neurologicznych, które wymieniałem wcześniej. To nietrzymanie z parcia jest strasznie przykre, ponieważ pacjenci nie są w stanie panować nad pęcherzem. Niespodziewanie mają oni tak gwałtowne i silne parcie, które uniemożliwia utrzymanie moczu. Gubią mocz i jest to dla nich niezmiernie stresujące.
Problem z oddawaniem moczu a depresja
Jakość życia pacjentów z patologiami mikcji jest bardzo niska. Z badań wynika, że osoby mające problem z oddawaniem moczu popadają w skrajne depresje, do prób samobójczych włącznie. To nie są żarty, lecz bardzo poważne rzeczy.
Zastosowanie botoksu w leczeniu nadreaktywnego pęcherza
Wracając do nadreaktywnego pęcherza, czyli do gwałtownego uczucia parcia chcę powiedzieć, że mamy coraz nowsze leki, dzięki którym jesteśmy w stanie kontrolować tą bardzo przykrą dolegliwość. W ostatnich latach pojawiło się nowe zastosowanie toksyny botulinowej, czyli popularnie znanego botoksu stosowanego głównie do poprawy urody. Natomiast wiemy, że toksyna botulinowa poraża mięśnie i stosowana wewnątrzpęcherzowo w postaci specjalnych zastrzyków poraża nadreaktywny pęcherz. Więc jest to też metoda, dzięki której można opanować to gwałtowne parcie. Coraz to nowe preparaty, metody oraz urządzenia powstają na świecie. Dzisiaj dysponujemy ogromnym zasobem możliwości i jesteśmy w stanie pomóc w większości pacjentom, którzy cierpią na różne postaci neurogennej dysfunkcji pęcherza. Barierą mogą być niestety kwestie natury finansowej, ponieważ niektóre procedury nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym są kosztowne. Jak również bariera mentalna, ponieważ pacjent powinien rozumieć zalecenia jak i potrafić obsługiwać pewne urządzenia elektroniczne. Jeżeli nie potrafi zrozumieć wówczas trudno mu pomóc, ale jesteśmy w stanie w większości przypadków poprawić jakość życia.
Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda