Neurogenna dysfunkcja pęcherza (część 5) - ZapytajUrologa.PL | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Ciało i umysł

Neurogenna dysfunkcja pęcherza (część 5) - ZapytajUrologa.PL

Janusz_Zajda_Urolog.jpg

Neurgoenna dysfunkcja pęcherza. Nasz autor, ekspert serwisu ZapytajUrologa.pl, doktor Janusz Zajda omawia zagadnienia związane z tą chorobą.

Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda

Samocewnikowanie

Jednym ze sposobów opróżniania pęcherza jest samocewnikowanie. Jest to sposób z wyboru, tzn. najlepszy, który jest propagowany przez naukowców, lekarzy zajmujących się problematyką neurogennej dysfunkcji pęcherza. Osoby z neurogenną dysfunkcją pęcherza i zaleganiem powinny się cewnikować. Jest to ogromna rzesza ludzi. Natomiast opór przed stosowaniem tej metody jest ogromny. Zarówno ze strony pacjentów jak i lekarzy, personelu, rehabilitantów. Tych wszystkich, którzy nie są zbyt dobrze zorientowani w tej problematyce.

Trening pęcherza i zabieg Cred'ego

U nas w kraju pokutuje nadal pojęcie, że najlepszym sposobem opróżniania pęcherza u osób z neurogenną dysfunkcją pęcherza jest tzw. trening pęcherza. Polega on na uciskaniu, opukiwaniu, stymulacji tak zwanej zewnętrznej po to, żeby podrażnić nerwy zaopatrujące pęcherz, aby wywołać odruch mikcji. Ta metoda została zarzucona jak również zabieg Cred'ego, który polega na wyciskaniu moczu z pęcherza. Obie te metody zostały przez naukowców, praktyków i lekarzy, którzy zajmują się tą problematyką skrytykowane. Wyciskanie moczu z pęcherza jest niedobre dlatego, że pęcherz przy ucisku z zewnątrz przyjmuje kształt klepsydry. Jej dolna część rzeczywiście można częściowo opróżnić. Natomiast ta górna część jest jakby wciskana z powrotem przez moczowody do nerek, czyli powstaje refluks. Generujemy w pęcherzu bardzo wysokie ciśnienie. Natomiast po to, żeby opróżnić pęcherz musimy stosować się do 2 zasad. Pierwsza z nich to do końca, a druga w sposób niskociśnieniowy. Ta metoda nie spełnia tych kryteriów, ponieważ jest wysokie ciśnienie, a pęcherz nigdy nie zostaje opróżniony do końca. Dlatego należy stosować samocewnikowanie. Trening pęcherza jest zarezerwowany dla bardzo wąskiej grupy pęcherza. Stymulacja zewnętrza, po to żeby ją wykonać, to pacjent musi spełnić kryteria urodynamiczne. Czyli ciśnienie mikcyjne (wywołane w trakcie odruchu oddawania moczu) nie może przekraczać 60 cm słupa wody, musi być wydolny skurcz wypieracza, nie może być zalegania po mikcji, nie może być refluksów i nie może być infekcji. Jeżeli pacjent spełnia te wszystkie kryteria, wówczas może się w ten sposób opukiwać i opróżniać pęcherz.


Cewnik Foley'a

Kolejny problem to są cewniki Foley'a (z balonikiem na końcu), są wymieniane i pozostawiane na bardzo długo w drogach moczowych. Jest to zło konieczne. Ja sam mam wielu pacjentów, u których stosuję tę metodę. Cewnik Foley'a ma zalety i wady. Jego podstawową wadą jest to, że jeżeli jest pozostawiony zbyt długo w pęcherzu na baloniku gromadzi się cieniutka warstwa osadu. Podczas opróżniania znajdującego się w pęcherzu balonika, drobne płatki tego osadu odpadają i pozostają w pęcherzu. One stanowią macierz do tworzenia się kamienia. Płatki ulegają krystalizacji i w przypadku infekcji stopniowo powstają z nich złogi, kamienie, które muszą  być usunięte, ponieważ są bardzo bolesne i powodują gwałtowne objawy, stanowią źródło infekcji. W cewnikach Foley'a trzeba przestrzegać zasady, że nie wolno ich zbyt długo utrzymywać. Poza tym u osób z neurogenną dysfunkcją pęcherza cewnik i cewka moczowa mają taką długość i kształt, że jest wywierany stale ucisk w miejscu tak zwanego kąta prąciowo-mosznowego i w tym miejscu mogą powstać strasznie trudne do wyleczenia przetoki. Poza tym jeżeli pacjent ma założony cewnik przez cewkę moczową do pęcherza wówczas nie wiemy jak i czy on oddaje mocz.

Cystostomia

I dlatego alternatywą dla cewnika Foley'a, którą ja próbuję propagować jest cystostomia. Jest to nakłucie pęcherza przez powłoki brzuszne na spojeniu łonowym. Jest to postępowanie bezpieczne. Stosuje się je u bardzo wielu osób. Za pomocą cystostomii można kontrolować czy pacjent oddaje mocz, jakie jest zaleganie, a także podawać leki do pęcherza. Reasumując cewnik Foley'a należy stosować tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności i jak najkrócej. Natomiast jeżeli wymagane jest przewlekłe pozostawienie cewnika Foley'a w pęcherzu, wówczas zdecydowanie lepsza jest cystostomia. Wtedy ten cewnik wymieniamy raz w miesiącu.    

Autor: lek. med. spec. urolog Janusz ZajdaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT