Ortodonta odpowiada - rentgen w ortodoncji | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Ortodonta odpowiada - rentgen w ortodoncji

Ortodontka_Katarzyna_Wiśniewska.jpg

Redakcja Ochoroba.pl: W leczeniu ortodontycznym dosyć często wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Z czego to wynika i czy nie jest szkodliwe dla zdrowia? 

Lekarz stomatolog, specjalista ortodonta Katarzyna Wiśniewska, klinika Orthos w Warszawie: W ortodoncji wykonujemy standardowo dwa zdjęcia, które są niezbędne aby zaplanować skuteczne i bezpieczne leczenie. Jeśli występują dodatkowe komplikacje jak na przykład zatrzymane zęby, zlecamy badania dodatkowe, które wykonuje się aby ocenić ułożenie takiego zęba czy ewentualne uszkodzenie struktur sąsiednich.

Dodatkowo, w trakcie leczenia wykonuje się kontrolne rtg aby ocenić ułożenie zębów oraz umożliwić sprawdzenie czy nie dochodzi do żadnych patologicznych zmian w obrębie korzeni zębów lub kości.

Gdy leczenie jest zakończone wykonuje się kolejne badanie, w którym sprawdzamy stan zębów, przyzębia, a także ostateczne ustawienie kątów i płaszczyzn wykorzystywanych w ortodoncji. Ma to istotne znaczenie w utrzymaniu efektu i daje wskazówki dla leczenia retencyjnego.

Należy pamiętać, że każdy lekarz musi przestrzegać zasad ochrony radiologicznej, czyli stosowania odpowiednich osłon, kontrolowania parametrów sprzętu jak i wielkości ekspozycji. Warto dodać, że współczesny sprzęt rentgenowski i techniki cyfrowe umożliwiają zminimalizowanie dawki promieniowania. Przy wykonywaniu każdego badania nadrzędną zasadą jest ważenie zysków i strat. Dane, które pozyskujemy z wykonania badania rentgenowskiego, muszą stanowić zysk dla pacjenta, przewyższający potencjalne straty związane z badaniem.

Zdjęcie rentgenowskie z punktu widzenia leczenia ortodontycznego jest ważne przez około 6 miesięcy. Dodatkowo, jeśli w tym czasie pacjent nie wykonywał innych zdjęć, to 6 miesięcy traktuje się jako okres bezpieczny między kolejnymi badaniami.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT