Jak parzyć kawę | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Zdrowe żywienie

Jak parzyć kawę

Kawę często pijemy w pośpiechu

Dla wielu z nas poranek bez kawy wydaje się koszmarem. Niestety bardzo często przyrządzamy ją i pijemy w pośpiechu. Może mieć to negatywne skutki dla naszego zdrowia.

 

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Holandii stwierdzono, że można ograniczyć niekorzystny wpływ picia kawy na zdrowie parząc ją w odpowiedni sposób.

U osób, które piły codziennie 5-6 filiżanek kawy przyrządzanej ?po skandynawsku" (parzonej na filtrze), stwierdzono wzrost enzymów wątrobowych we krwi oraz znaczący (bo od 9 do 14 proc.) wzrost frakcji cholesterolu LDL, tzw. ?złego cholesterolu", który zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

Powodem uszkodzenia komórek wątrobowych są zawarte w kawie związki o nazwach ?kafestol" i ?kahweol" z grupy dwuterpenów. To pod ich wpływem pojawiają się enzymy świadczące o rozpadzie komórek.

Zaprzestanie picia kawy ?po skandynawsku" prowadziło po kilku tygodniach do normalizacji we krwi wskaźników gospodarki tłuszczowej.

Podobnie niekorzystny wpływ na wątrobę może mieć picie kawy parzonej w szklance, czyli jak to się zwykło u nas mówić, ?po turecku". Natomiast nie zaobserwowano takich niekorzystnych dla zdrowia efektów u osób, które piły kawę z ekspresu.

Ziarno kawowe w kawie parzonej ?po skandynawsku " lub ?po turecku" zawiera olejki powodujące wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Można je usunąć parząc kawę w ekspresie. Wolne od olejków są natomiast kawy rozpuszczalne. latest research

Dla zachowania zdrowej wątroby lepiej więc pić kawę rozpuszczalną lub parzoną w ekspresie.

Warto wiedzieć, że codzienne picie dużych ilości kawy rozpuszczalnej lub parzonej w ekspresie, choć nie podwyższa poziomu cholesterolu, może jednak niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Jeżeli ktoś dla poprawy kondycji stale musi wypijać duże ilości kawy, to powinien pomyśleć, co jest tego przyczyną i podjąć walkę z nałogiem.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT