Krótkowzroczność | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Krótkowzroczność

Obok nadwzroczności i astygmatyzmu najczęstszą wadą wzroku jest krótkowzroczność. Rozwija się zazwyczaj w okresie dojrzewania płciowego. Przyczynami wady są albo zbyt wydłużony kształt gałki ocznej albo nieprawidłowy kształt soczewki, co powoduje skupianie promieni świetlnych w nieprawidłowym miejscu - przed siatkówką (u zdrowego człowieka promienie skupiają się dokładnie na siatkówce). Krótkowidz nie ma żadnych problemów z widzeniem z bliska i nie potrzebuje do tego szkieł korekcyjnych. Dopiero patrząc w dal, widzi nieostro, w przeciwieństwie do dalekowidza, który ostro widzi tylko przedmioty odległe. Obraz przedmiotów widzianych przez krótkowidza jest większy niż w rzeczywistości.

Aby poprawić ostrość widzenia stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki rozpraszające, które powodują że promienie światła wpadające do oka będą koncentrować się na siatkówce. Czasami w celu korekcji wady stosuje się zabieg chirurgiczny. Tego typu operacje przeprowadzane są z użyciem lasera, i cechują się stosunkowo dużą skutecznością.

Przy bardzo dużej krótkowzroczności w zaawansowanym okresie choroby mogą wystąpić zmiany budowy i działania innych elementów oka np.: naczyniówki, siatkówki i ciała szklistego. Ważne jest szybkie rozpoznanie wady i korygowanie jej przy użyciu dobranych przez okulistę szkieł korekcyjnych.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT