Rak trzustki | Ochoroba.pl
13.08.2022 Dziś imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy


Rak trzustki

Rak trzustki występuje dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, raczej w późniejszym okresie życia. Ze względu na położenie trzustki w organizmie objawy tego raka nie wskazują od razu na chorobę trzustki, są trudne do zdiagnozowania albo nie występują w ogóle.

Niepokojąca jest nagła, niewyjaśniona utrata masy ciała. Inne dolegliwości to uczucie pełności w brzuchu, osłabienie, gorączka, częściej biegunki niż zaparcia, nudności i wymioty. Rzadko występuje powiększenie węzłów chłonnych. W późniejszym okresie choroby dolegliwości związane są z położeniem nowotworu, mogą obejmować głowę, trzon lub ogon tego narządu. Nowotwór umiejscowiony w głowie trzustki prowadzi do powiększenia narządu, który uciska przewody żółciowe i u chorego występuje żółtaczka. Innymi z objawów tego nowotworu są silne bóle w górnej części brzucha występujące głównie w nocy i promieniujące do lewej strony brzucha, zmniejszające się po pochyleniu ciała do przodu. Spożywane pokarmy zwykle nie mają wpływu na przebieg bólu. Rak ogona trzustki powoduje cukrzycę, która objawić się może np. zwiększonym pragnieniem.

Bez względu na miejsce nowotworu trzustki choroba ta charakteryzuje się szybkim wzrostem raka, szybkim występowaniem przerzutów i szybką śmiercią chorego. Najczęściej przerzuty następują do węzłów chłonnych brzucha, wątroby i płuc. Średni czas przeżycia chorego od chwili rozpoznania choroby do zgonu to ok. pół roku.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT