Patologiczny śmiech | Ochoroba.pl
29.03.2024 Dziś imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona


Patologiczny śmiech

Przeciwieństwem stanu depresji jest wesołość manifestowana rozbawieniem i śmiechem. Ale nie każdy śmiech świadczy o dobrym zdrowiu psychicznym.

Są osoby, u których występują epizodycznie powtarzające się napady płaczu i śmiechu bez odczuwania smutku czy radości. Psychiatrzy określają takie stany jako nietrzymanie emocjonalne, nietrzymanie afektu, afekt rzekomoopuszkowy lub patologiczny śmiech i płacz.

Objawy patologicznego śmiechu i płaczu są nieproporcjonalne do stanu emocjonalnego; pojawiają się napadowo w sytuacji, która nie uzasadnia takiej reakcji. Napady są krótkotrwałe i nie mogą być świadomie kontrolowane przez chorego. Ich częstość waha się od kilku do kilkudziesięciu w ciągu dnia i niekiedy uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Poza płaczem i śmiechem występują zaburzenia mowy, połykania, odruchy: pyszczkowy, dłoniowobródkowy, żucia.

Patologiczny śmiech i płacz może towarzyszyć takim chorobom jak udar mózgowy, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Alzheimera, guzy mózgu - stąd też osoby, u których występuje patologiczny śmiech lub płacz, powinny być zdiagnozowane przez neurologa (pod tą maską może kryć się poważna choroba wymagająca leczenia).



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT