Torbiel jest pojawiającą się nieprawidłowo przestrzenią w organizmie, składającą się z jednej lub większej liczby komór wypełnionych płynem lub substancją o konsystencji galarety. Zwykle jest postacią łagodnego nowotworu, czyli dającego duże szanse wyleczenia i nie powodującego przerzutów.
Zdarza się, że ma charakter złośliwy, dający przerzuty i określany jest wówczas jako rak np. jajnika. Najczęściej zmiany takie umiejscawiają się w okolicach jajnika, prawie nigdy w jajowodzie.
Jedną z przyczyn tworzenia się torbieli są zaburzenia hormonalne. Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego w jajniku dojrzewa pęcherzyk (tzw. pęcherzyk Graffa) a w nim komórka jajowa. Przed jajeczkowaniem pęcherzyk pęka a z niego wydobywa się komórka jajowa. W zaburzeniach hormonalnych pęcherzyk może nie pęknąć. W takim przypadku może cały czas wzrastać w miejscu, w którym się znajduję i wypełnić się płynem doprowadzając do powstania torbieli. Podobnie po pojawieniu się komórki jajowej w jajniku ciałko żółte (przekształcony pęcherzyk Graffa) może nie zniknąć, lecz zacząć wypełniać się płynem.
Małe torbiele nie wywołują raczej żadnych dolegliwości. Większe mogą powodować ból w dolnej części brzucha, zwykle tylko po jednej stronie. Omdlenia, wszelkie zaburzenia cyklu miesiączkowego, krwawienia i plamienia między miesiączkami wskazywać mogą m.in. na torbiele jajników.