Ospa prawdziwa | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Ospa prawdziwa

Ospa prawdziwa to tzw. ospa czarna. Jest to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa ospy prawdziwej. Najczęstsza postać jest łagodna, niegroźna dla człowieka. Postać krwotoczna przebiega bardzo ostro i zawsze kończy się zgonem. Odmiana złośliwa to ta, w której nie pojawiają się strupki. Chorobę przenosi człowiek poprzez ślinę i wydzielinę z nosa. Czasami zdarza się, iż osoba zaraża się przez bezpośredni kontakt ze zmianami na skórze chorego, wydzieliną z pęcherzyków, bielizną, pościelą, itd. Chory zaraża innych od momentu pojawienia się u niego gorączki.

Pierwsze objawy pojawiają się po około dziewięciu dniach od momentu zakażenia. Są to głównie gorączka, osłabienie i uczucie rozbicia. Wirusy zakażają komórki drobnych naczyń krwionośnych skóry i błon śluzowych. Wtedy do objawów dołączają złe samopoczucie, dreszcze, wymioty, ból głowy i pleców. Dalej, po około 2-3 dniach, pojawia się charakterystyczna, plamkowo- grudkowa wysypka, przechodząca następnie w pęcherzyki. Po kolejnych 10 dniach pęcherzyki przeradzają się w strupy, które samoistnie odpadają, pozostawiając blizny.

Powikłania w ospie prawdziwej występują rzadko. Do zgonu dochodzi zwykle u osób w drugim tygodniu od momentu zakażenia. Przed zachorowaniem na ospę skutecznie chronią odpowiednie szczepionki.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT