Dur wywołuje bakteria Rickettsia. Jeśli jest to Rickettsia prowazekii źródłem zakażania może być człowiek, wesz odzieżowa (rzadziej głowowa). Bakterie znajdują się w kale wszy i są wcierane w skórę poprzez drapanie. Choroba powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych, sercu, układzie nerwowym i gruczołach dokrewnych (wydzielają hormony). Po około 2 tygodniach od zarażenia pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka i bóle głowy.
Obecne są także nudności i wymioty. Twarz staje się czerwona i obrzęknięta. Po około 5 dniach od wystąpienia tych dolegliwości u chorego pojawia się drobna wysypka, w postaci plam lub grudek. Najczęściej pojawia się na brzuchu, klatce piersiowej i w okolicach zgięcia łokcia. Jednocześnie zarażona osoba ma omamy, jest znacznie osłabiona. Choroba trwa około 1,5 miesiąca. Po jej przebyciu człowiek uzyskuje stałą odporność. Drugi typ choroby wywołuje bakteria Rickettsia typhi. Źródłem zakażenia jest szczur lub inne małe gryzonie, a bakterię przenosi pchła szczurza.
Leczenie zawsze powinno przebiegać w szpitalu zakaźnym. Zapobieganie polega na utrzymywaniu higieny osobistej, izolacji chorych.