Pojawić może się zarówno nowotwór złośliwy jak i łagodny. Najbardziej narażone są kobiety po 50 roku życia. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia są: otyłość (w tym nieodpowiednia dieta, uboga w warzywa i owoce), kolor skóry (kobiety białe są bardziej narażone niż np. kobiety czarnoskóre) i uwarunkowania genetyczne. Im bliższy jest stopień pokrewieństwa z osobą chorą na raka piersi, tym wyższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu nowotworu u bliskich członków rodziny.
Najczęściej pierwszym dostrzegalnym objawem raka jest pojawienie się niewielkiego guza na piersi. Zaniepokoić kobietę powinny także obrzęknięte piersi, wydzieliny z brodawek lub ich sterczenie. Do konsultacji z lekarzem skłonić powinny ponadto pomarszczona i zaczerwieniona skóra, zmiany w kształcie sutka.
Podstawową metodą leczenia jest usunięcie chirurgiczne guza, zwykle razem z piersią (tzw. mastektomia). Uzupełnieniem zabiegu jest poddanie pacjentce chemio-lub radioterapii. Niezbędnę we wczesnym wykryciu nowotworu są okresowe, regularne badanie piersi oraz węzłów chłonnych pod pachami. Unikanie alkoholu, aktywność fizyczna i dieta bogata w warzywa i owoce zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby.