Staw jest połączeniem między kośćmi. Jego zadaniem jest umożliwienie sprawnego poruszania się. Co dzieje się, gdy dotknie go stan zapalny?
Zapalenie stawów jest stanem zapalnym połączonym z obrzękiem, zaczerwieniem, bólem i utrudnieniami w poruszaniu chorej części ciała. Choroba spowodowana jest najczęściej przez zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe tzn. zmiany w składzie stawu - utrata chrząstki stawowej zapobiegającej tarciu między kośćmi. Czasami zapalenie wywołać mogą bakterie. Kiła, rzeżączka czy łuszczyca sprzyjają pojawianiu się choroby.
Ból i obrzęk w okolicy zapalenia to najczęstsze z objawów choroby. Chory staw jest wówczas zwykle zaczerwieniony i dużo cieplejszy od zdrowego. Z powodu bólu ruchomość stawu jest zazwyczaj znacznie ograniczona. Zapalenia stawów mogą doprowadzić do chwilowego bądź trwałego uszkodzenia stawu. Dodatkowymi dolegliwościami mogącymi się pojawić są gorączka, osłabienie, bóle mięśni.
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych. Czasami stosuje się terapie ciepłem czy ultradźwiękami. W miarę możliwości powinno się oszczędzać chory staw poprzez unieruchomienie go. Jeśli zapalenie wywołane jest bakterią podaje się choremu odpowiednie antybiotyki.
Czytaj więcej na temat: stawy