Słońce jest dobre dla zdrowia | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Słońce jest dobre dla zdrowia

avatar
Autor:
Wiek:
46 lat
Miasto:
rogóżno
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Cieszę się z nadejścia wiosny i lata, ponieważ jest są to najlepsze pory roku. Są one także zdrowe. Z całym bogactwem barw, które przynoszą korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Na nasze zmęczone telewizją i komputerami oczy zieleń, która właśnie tak bujnie rozkitła, działa kojąco.
Dlatego powinniśmy do woli podczas letnich i wiosennych spacerów tymi barwami nasycić oczy. Znajdźmy kilkanaście minut na obserwację drzew i kwiatów. Warto posiedzieć choćby przez chwilę w parku. U osób z nadciśnieniem tętniczym takie warunki (jeśli oczywiście nie jest zbyt gorąco) może nastąpić obniżenie ciśnienie krwi.
Barwy szczególnie silnie oddziałują na nasze samopoczucie. Już dawno naukowcy udowodnili, że osoby przemęczone i znużone, żyjące w stresie, dobrze czują się w zielonych barwach. Ale zielony (także żółty) jednocześnie tworzą dobry nastrój do nauki i pracy.
Poza tym jednak wiosna i lato dają nam to, czego nie mogliśmy doświadczać w czasie zimy: dużo światła. Powinniśmy dlatego skorzystać z promieni słonecznych. Warto wiedzieć, że nie są one bez wpływu na nasz stan zdrowia. Nie idzie tutaj jedynie o leczenie depresji jesienno-zimowej, którą przezywa wiele osób. Słońce wzmacnia odporność naszego organizmu, mobilizuje go, pobudza do lepszej pracy. Alergicy powinni pamiętać, że promieniowanie UV zmniejsza reakcja alergiczne, a także sprzyja samooczyszczaniu się powietrza. Szczególnie ważne, że w wyniku działania promieni słonecznych powstaje w naszych organizmach witamina D. Jest ona bardzo istotna dla regulacji procesów przemiany wapnia. Niedobór słońca grozi osteoporozą i osteomalacją (rozmiękczeniem kości, przez co łatwiej się one łamią).
Witamina D jest szczególnie ważna dla dzieci. Niedobór tej witaminy sprzyja rozwojowi krzywicy. Ona też zapewnia prawidłową strukturę zębów i kości, zapobiega rozwojowi próchnicy.
Słońca należy oczywiście zażywać z rozsądkiem. Nie należy przegrzewać organizmu, ani przebywać zbyt długo na upale (dotyczy to zwłaszcza dzieci). Nie jest to wcale dobre dla zdrowia. Udowodniono, że nadmierne opalanie sprzyja powstawaniu raka skóry. Niemniej kilkunasto-, kilkudziesięciominutowy spacer w słoneczne dni ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poprawia nastrój i pomaga w myśleniu.
U niektórych osób występuje pod wpływem słońca reakcja alergiczna. Zazwyczaj objawia się ona swędzącą wysypką (np. na ramionach) w ok. 1-2 doby po kontakcie ze słońcem. Zmiany te mają najczęściej związek ze stosowaniem niektórych kosmetyków (np. przeciwgrzybicznych). Jeśli występują u nas takie objawy, powinniśmy zgłosić się do dermatologa.
Zachęcam więc wszystkich do spacerów i korzystania ze słońca.



Komentarze


Posty:
4
nie związana/y ze służbą zdrowia

Właśnie wyszło słońce (przed chwilą trochę padało), więc ja idę na spacer!!!!!!!!!


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT