Po co jest ból?
Ból świadczy o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Ostrzega przed przeciążeniem i komunikuje o uszkodzeniu tkanek. Czasem bywa objawem choroby.
Krótki ból, jak przejściowy ból głowy spowodowany niskim poziomem ciśnienia atmosferycznego, czy ból po drobnym urazie, nie powinny nas zbytnio niepokoić. Problemem są dopiero te bóle, które utrzymują się przez dłuży czas, na przykład przez kilka tygodni a nawet miesięcy, i ciągle powracają. Wówczas najważniejsze jest właściwe zdiagnozowanie, co jest przyczyną bólów. Dlatego jeśli spotyka nas taki ból, należy zgłosić się do lekarza. Obecnie istnieją już nawet specjalne poradnie zajmujące się walką z przewlekłym bólem.
Najczęstsze chroniczne bóle to bóle reumatyczne, głowy, kręgosłupa i mięśni.
Ból może odbierać chęć do życia
Przewlekły ból może świadczyć o depresji. U osób cierpiących na depresję często pojawiają się bóle głowy, brzucha czy ogólne przemęczenie. Nie są one wówczas związane z chorobą czy urazem, lecz ze stanem psychicznym. Niekiedy brak rozpoznania depresji powoduje, że lekarze zalecają leczenie, które nie ma podstaw w organicznych problemach. W takich wypadkach ani depresja, ani złączony z nią ból nie są leczone.
Ale często mamy też do czynienia z odwrotną sytuacją: to ból, występujący przy przewlekłej chorobie, staje się dopiero przyczyną depresji. U ciężko chorych osób pojawia się niekiedy niechęć do życia zatruwanego przez przewlekły ból.
Leki przeciwbólowe
Stosuje się je obecnie coraz częściej, a mimo to nie uzyskuje się u osób cierpiących na przewlekłe bóle trwałych efektów. Ponadto często następuje uzależnienie fizyczne i psychiczne od tego typu leków. Ich podstawową wadą jest to, że nie usuwają przyczyny bólu.
Nadużywanie leków przeciwbólowych może mieć poważne konsekwencje zdrowotne ? powodować dolegliwości brzuszne, wątrobowe, anemię czy zaburzenia krzepnięcia krwi. W celu zwalczenia bólu, warto więc zwrócić się w stronę inną niż leki. Do niwelacji bólu używa się masażu, ciepła, lasera, gimnastyki czy prądu elektrycznego, a także terapii psychologicznej.
Ból kręgosłupa
Szczególnie uciążliwe bywają bóle kręgosłupa. Należą one do najczęstszych współczesnych dolegliwości. Poza tym, że są dokuczliwe, ograniczają naszą aktywność i powoduję złe samopoczucie.
Spowodowane są najczęściej: niedostateczną ilością ruchu, siedzącym trybem życia, a także przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała, przeciążeniami kręgosłupa (np. przy noszeniu ciężkich przedmiotów) oraz nadwagą. Ból kręgosłupa może być też związany z powstającymi z wiekiem zwyrodnieniami, a także z niektórymi chorobami.
Osobom cierpiącym na tego rodzaje bóle zaleca się przede wszystkim ruch, uprawianie sportu i specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie i sprawność ruchową. W poważniejszych przypadkach należy skontaktować się lekarzem.
Komentarze
Leki przeciwbólowe to doraźne rozwiązanie. Być może w przyszłosci będzie się stawiac nie na tabletki ale urządzenia działające na zasadzie rezonansu falowego. Już dziś są dostępne urządzenia takie jak rezonator biofotonowy, które pomagają w leczeniu różnego rodzaju bólu i przywracają równowagę energetyczną organizmu