Okres dojrzewania często przejawia się w nadmiernymi wypryskami, które niekiedy pokrywają całą twarz. Jak się ich pozbyć prostymi metodami, zanim wpłyną niekorzystnie na skórę czy też samoocenę dorastającego młodego człowieka.
Gruczoły produkują zbyt dużo łoju - naturalnego olejku natłuszczającego skórę, którego nadmiar zatyka pory. Najbardziej powszechny trądzik pospolity pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, na ramionach albo na plecach, w postaci niewielkich wyprysków - białych (podeszłych ropa), czarnych (zaskórników) albo czerwonych. Wydzielanie łoju zwiększa się w okresie dojrzewania, podczas miesiączkowania, w ciąży, na początku menopauzy. Mogą także na nie wpłyną takie czynniki jak: zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, niektóre kosmetyki, opalanie się czy nadmiar stresu. Skłonność do trądziku bywa także dziedziczna.
Pierwszy krok - apteka
W aptece jest dostępne wiele preparatów, które mogą pomóc w walce z trądzikiem. Można zacząć od spróbowania preparatu zawierającego nadtlenek benzoilu. Działa on lekko drażniąco na skórę, ułatwia złuszczanie się martwych komórek, co z kolei pomaga odblokować pory skóry. Nadtlenek benzoilu działa także bakteriobójczo na drobnoustroje, które namnażają się w zablokowanych porach. Inna substancją czynną, korzystnie wpływającą utrzymanie skóry w czystości, jest kwas glikolowy. Podobnie jak poprzednia substancja powoduje złuszczanie się martwych komórek naskórka. Można również spróbować przyłożyć kostkę lodu do pojawiającej się zmiany na skórze. Zimno zmniejszy przekrwienie i złagodzi stan zapalny.
Z babcinej apteczki
Na zmienione miejsca można aplikować trzy razy dziennie krople olejku drzewa herbacianego - złagodzi to stan zapalny i przyśpieszy gojenie. Wiele badań wykazało, ze pięcioprocentowy olejek drzewa herbacianego jest równie skuteczny w leczeniu trądziku, jak pięcioprocentowy roztwór nadtlenku benzoilu.
Jeżeli trądzik nasila się przed miesiączką pomocne może się okazać codzienne picie naparu z niepokalanka pieprzowego. Zawarte w nim substancje pomagają utrzymać kobiece hormony w równowadze, jednak na efekty należy poczekać 2-3 miesiące. Zalecane jest picie 1-2 szklanek dziennie, większe ilości mogą spowodować odwrotny skutek i zaszkodzić skórze.
Pomocne w oczyszczaniu porów jest przecieranie wyprysków wacikiem zwilżonym octem winnym albo sokiem cytrynowym. Ludowa metoda na pryszcze to z kolei miód z przyprawami ( składa się z startej łyżki gałki muszkatołowej z łyżeczką miodu).
Skóra powinna być czysta, ale - bez przesady
Przesadnie czyszczenie skóry może pobudzać prace gruczołów łojowych, a więc stymulować rozwój trądziku. Nie powinno się używać preparatów oczyszczająco ? pilingowych oraz należy unikać myjek do twarzy, które poza szorstkością mogą stać się doskonałym siedliskiem bakterii.
U panów, w przypadku stosowania wielorazowych golarek, żyletek czy brzytwy powinni po każdym goleniu dezynfekować ostrze spirytusem, żeby pozbyć się bakterii.
Wyskakujący od czasu do czasu pryszcz nie stanowi poważnego problemu. Jeżeli jednak trądzik nie reaguje przez 3 miesiące na dostępne w aptekach środki, jeśli na skórze jest wiele bolesnych, podeszłych ropa wyprysków, jeśli otaczająca je skóra nabiera czerwonego lub fioletowego odcienia albo robi się twarda - wtedy zdecydowanie polecana jest wizyta u dermatologa.
Komentarze
święte słowa ten ostatni akapit. takie przesuszanie od zewnątrz skóry nie jest dobre, bo prowadzi do pobudzania gruczołów łojowych i jeszcze większego łojotoku. to tak samo jak z solarium i słońcem, wcale na trądzik dobre nie jest. żeby zmniejszyć łojotok, to trzeba zmnniejszyć gruczoły łojowe np. poprzez przyjmowanie aknenorminu (na receptę), ale na pewno nie stosowanie mocno-oczyszczających i wysuszających produktów
sorki za podwójnego posta, ale coś było nie tak z serwerem :/