Istnieje wiele sposobów na pozbycie się brodawek i niekoniecznie to musi to być pomoc medyczna czy pedikiurzystki. Oto kilka najlepszych, starych sposobów usuwających kurzajki.
Jeśli powstanie brodawka, oznacza to że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wniknął przez małe skaleczenie w skórze. Nazwa HPV obejmuje
kilkadziesiąt szczepów wirusa, ujawnia się on w różnych miejscach na ciele, najczęściej na dłoniach, stopach, twarzy i w okolicach narządów płciowych. Zwykle brodawka pojawia się w postaci jasnej narośli na skórze, z szorstką powierzchnią. Brodawki podeszwowe mogą być tak bolesne, że utrudniają chodzenie. Brodawki na narządach płciowych są bardzo zaraźliwe i mogą zwiększać ryzyko nowotworu szyjki macicy.
Sposoby na pozbycie się brodawek
Drażnij brodawki do skutku
Przykryj brodawkę małym kawałkiem
samoprzylepnej taśmy. Przeciwdziała ona brodawkom skuteczniej niż krioterapia (używanie ciekłego azotu do wymrażania brodawek). Po przyklejeniu taśmy należy ją zostawić na kilka dni. Kiedy ją odkleimy, należy zanurzyć chore miejsce w wodzie na kilka minut, a następnie pilnikiem do paznokci lub pumeksem zetrzeć martwą skórę. Pozostaw brodawkę bez przyklejenia na noc, a rano naklej nowy kawałek taśmy. Powtarzaj ten zabieg, aż do pory pozbycia się brodawki. Wydaje się, że łagodne podrażnienie skóry, wywołane przez taśmę samoprzylepną, pobudza układ immunologiczny do zwalczania wirusa.
Przyłóż świeżo rozgnieciony
czosnek bezpośrednio na brodawkę i osłoń miejsce bandażem. Pod wpływem żrącego działania czosnku brodawka zacznie się złuszczać i odpadnie już po tygodniu. Przykładaj codziennie świeży czosnek, unikając kontaktu z otaczającą zdrową skórą (skórę wokół brodawki można zabezpieczyć wazeliną). Aby zwiększyć skuteczność kuracji, niektórzy zielarze zalecają spożywanie surowego czosnku. Ma to wspomóc układ immunologiczny w walce z wirusem.
Można także przykładać wacik nasączony octem i przyklejać go na brodawkę elastycznym plastrem, na co najmniej 1-2 godziny dziennie.
Sięgnij po kwasy
Rozgnieć tabletkę
witaminy C, zmieszaj z taką ilością wody, aby powstała papka i nałóż ją na brodawkę. Te mocno kwaśne tabletki ułatwiają wyschnięcie brodawki, a także pomagają zwalczyć wirusa.
Spróbuj oderwać mały kawałek
kory brzozy, zwilż go wodą i naklej na brodawkę wewnętrzną stroną kory. W korze brzozy znajdują się salicylany, które wchodzą w skład wielu leków na brodawki dostępnych bez recepty.
Leki z kuchni
Codziennie przed snem naklejaj kawałek
skórki banana wewnętrzną stroną na brodawkę podeszwową. W skórce zawarty jest związek chemiczny, który powoli rozpuści brodawkę. To samo można zrobić ze
skórką z cytryny. Olejek zawarty w skórce hamuje wzrost brodawki.
Papaja zawiera enzym, który trawi martwą tkankę. Po zrobieniu małego nacięcia w skórce owocu i zebraniu soku, a następnie odczekaniu aż zgęstnieje, nakładamy na brodawkę rano i wieczorem.
Popularnym ludowym sposobem jest pocieranie brodawki świeżo uciętym plasterkiem
surowego ziemniaka. Można również spróbować rozgnieść świeże liście bazylii pospolitej i przyłożyć do brodawki przyklejając plasterkiem. W liściach bazylii znajdują się związki niszczące wirusy. Należy codziennie przez tydzień zmieniać bazylię na świeżą.
Środki do wycierania
Kilka razy dziennie przemywaj brodawkę
nalewką z gorzknika kanadyjskiego ? zioła, które zawiera związki chemiczne niszczące bakterie i wirusy.
Oleista
witamina E przeciwdziała brodawkom. Raz dziennie przecieranie olejkiem brodawki daje dobre efekty.
Można użyć również
aloesu zwyczajnego. Odłamujemy liść i wyciskamy z niego żel, który nakładamy na kurzajkę. Zabiega należy powtarzać raz dziennie.
Kuracja wodna
Brodawki podeszwowe są wrażliwe na ciepło i mogą zniknąć po kilku tygodniach, jeśli będziemy zanurzać stopy w gorącej wodzie na 15 minut raz dziennie. Aby osiągnąć większą skuteczność można dodawać do wody ocet w proporcji 1 : 4.
Profilaktyka
Należy zawsze nosić klapki lub sandały na terenie basenu kąpieliskowego i w przebieralniach. Wirusy brodawek doskonale rozwijają się w ciepłych, wilgotnych środowiskach.
Należy zwrócić szczególną uwagę, by dokładnie osuszać brodawki na podeszwach stóp po kąpieli, a brodawki na dłoniach po każdym umyciu rąk. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zakażenia innych osób wirusem. Wydaje się również, że brodawki gdy są wilgotne, stają się bardziej zaraźliwe.
Nie należy drapać i rozdłubywać brodawek. W ten sposób można przenieść wirusa w inne rozdrapywane miejsce na skórze.
Kiedy do lekarza?
Jeśli mamy zmianę skórną i nie jesteśmy pewni, czy jest to brodawka, należy pokazać ją lekarzowi. Lekarza stwierdzi czy to nie jest nowotwór skóry lub nagiotek, modzel lub pieprzyk. W przypadku występowania brodawek na narządach płciowych należy poddawać się regularnym badaniom cytologicznym.
Komentarze
U mnie zadziałało wymrażanie Wartixem