Zioła w kuchni | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: zdrowe posiłki

Zioła w kuchni

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Płeć:
kobieta
Jestem:
0
image

Zioła, a więc przeważnie liście, łodygi i korzenie są dla uszlachetnienia naszych potraw nie mniej ważne niż przyprawy. To właśnie zioła umożliwiają twórcze gotowanie.
Każde z ziół kuchennych ma swój charakterystyczny, mocniejszy lub bardziej delikatny aromat. Należy je oszczędnie dawkować. Zioła można kupić świeże, mrożone lub suszone. Oczywiście to zioła świeże mają najintensywniejszy smak, mrożone mają niewiele mniej intensywny aromat. Suszone nie pachną tak jak świeże, ale są dostatecznie mocną przyprawą. Korzystamy z nich głównie w zimie i wtedy, gdy potrzebne są nam egzotyczne gatunki, niedostępne jako świeże lub mrożone.
SUSZENIE ZIÓŁ W DOMU
? Zbieramy je na krótko przed kwitnięciem, ponieważ w tym czasie mają najmocniejszy smak
? Zioła zbieramy wczesnym rankiem, gdy słońce nie osłabia jeszcze olejków eterycznych, po opadnięciu rosy
? Następnie związujemy całe rośliny lub ich łodygi razem w pęczki i zawieszamy główkami do dołu, w przewiewnym miejscu, suchym i nie nasłonecznionym (np. na balkonie, pod okapem)
? Po wyschnięciu kruszymy je i umieszczamy w słoiczkach
PRZECHOWYWANIE
? Świeże zioła można wstawić do wody jak cięte kwiaty bądź zamrozić
? Suszone najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, stojących w chłodnych, suchych i ciemnych miejscach
? Nie należy kupować zbyt dużej ilości ziół, gdyż tracą one z czasem swoje wartości
BAZYLIA
POCHODZENIE: pochodzi z Indii, ale można uprawiać ją u nas, w nasłonecznionym miejscu. Daje się hodować również w wazonach kwiatowych. Ten rodzaj ziół o bardzo intensywnym smaku bywa najczęściej stosowany w kuchni włoskiej
ZASTOSOWANIE: Doskonale nadaje się do wielu pikantnych potraw, ale należy dodawać ją ostrożnie. Doskonale harmonizuje z pomidorami, karczochami, grochem, jajkami i serami
BERGAMOT
POCHODZENIE: należy do roślin miętowych i pochodzi z Ameryki. Do przyprawiania używamy liści i kwiatów. Ma dosyć mocny smak i początkowo trzeba się z nim obchodzić ostrożnie.
ZASTOSOWANIE: używa się go przede wszystkim do sałatek, zup, sosów
CZĄBER
POCHODZENIE: Pochodzi znad Morzą Śródziemnego i uprawiany jest praktycznie w całej Europie. Wieloletni, zimowy cząber jest bardziej cierpki od jednorocznej, łagodniejszej odmiany. Obu używamy tylko w niewielkich ilościach
ZASTOSOWANIE: szczególnie nadaje się do przyprawiania dań fasolowych. Poza tym można go dodawać do warzyw mieszanych i ze zbóż
CZOSNEK
POCHODZENIE: nie zaliczamy go wprawdzie do ziół, ale ma podobne zastosowanie co zioła. Czosnek należy do rodziny liliowatych, pochodzi ze środkowej Azji, ale z upływem czasu podbił cały świat i rośnie również w chłodniejszych regionach, tym bardziej ze chłodniejsze warunki klimatyczne podnoszą aromat czosnku.
Czosnek ma niezwykle intensywny smak, a to za sprawą olejków eterycznych. Wielu ludzi nie toleruje jego zapachu, jednak powinien być on spożywany dość często, ponieważ obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu całkowitego. Ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy.
ZASTOSOWANIE: może być spożywany na surowo lub po obróbce termicznej
Obrane ząbki czosnku należy pokroić lub przecisnąć prze praskę i dodawać do sałatek zup i sosów. Podczas gotowania czosnek należy dodawać na sam koniec gotowania. W wysokich temperaturach ostry smak czosnku wprawdzie łagodnieje, ale zanikają istotne jego składniki.
ESTRAGON
POCHODZENIE: ta aromatyczna roślina jest spokrewniona z piołunem, nie ma jednak aż tak gorzkiego smaku. Zapachem przypomina mieszankę anyżu i marzanny. Używamy przede wszystkim rozmnażanego przez sadzonki estragonu francuskiego, który ma bardzo delikatny aromat.
ZASTOSOWANIE: używać można do posypywania sałatek i potraw warzywnych, pomidorów, jaj, szparagów i miękkich serów, w tym twarogów.
Do dań gorących estragon dodajemy na samym początku gotowania: długie gotowanie wzmacnia aromat estragonu.
KOLENDRA
POCHODZENIE: należy do roślin marchwiowych i pochodzi ze środkowego Wschodu. W kuchni używamy nie tylko samej rośliny, ale również jej nasion. Kolendra zwana też chińską pietruszką, ma dosyć intensywny, charakterystyczny smak
ZASTOSOWANIE: używamy jej przede wszystkim do sporządzania sałatek bądź posypujemy je nią. Pasuje do wszystkich orientalnych potraw.


KOPER
POCHODZENIE: znany na całym świecie. Największą popularnością cieszy się w Skandynawii. Bez problemu można go hodować w ogródkach. Ponieważ sieje się sam należy uważać by za bardzo się nie rozprzestrzenił. Poza pierzastymi liśćmi stosujemy również nasiona kopru.
ZASTOSOWANIE: koper zawsze używa się do kiszenia ogórków. Ponadto używamy go do zup i sosów, w tym pikantnych sosów sałatkowych (dressingi). Harmonizuje z pomidorem, cukinią, fasolą, pieczarkami
KOPER WŁOSKI
POCHODZENIE: Jest rośliną o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jego bulwę spożywamy jako warzywo, liście i nasiona wykorzystujemy jako przyprawy. Liście kopru zapachem przypominają anyżek.
ZASTOSOWANIE: liście używamy do sałatek, zup, farszów warzywnych oraz do garninowania.
LISTKI LAUROWE
POCHODZENIE: są to listki pewnego gatunku lauru, rozpowszechnionego nad Morzem Śródziemnym. Należy uważać, gdyż istnieją również jego trujące odmiany. Listki laurowe są mocne i skórzaste, mają intensywny cierpki aromat, którym potrawy przechodzą dopiero po dłuższym gotowaniu. Używamy całych liści, które usuwamy przed podaniem potrawy
ZASTOSOWANIE: używamy go do sufletów, potraw z curry i daniach kwaskowych
LUBCZYK
POCHODZENIE: ta roślina przypominająca trochę seler pochodzi znad Morza Śródziemnego. Zawiera olejek o bardzo intensywnym zapachu, któremu zawdzięcza swój smak. Lubczyk jest często określany jako ziele maggie i rzeczywiście przypomina smakiem przyprawę z charakterystycznej brązowej buteleczki.
ZASTOSOWANIE: ze względu na silny aromat używamy świeżego lubczyku w niewielkich ilościach, z suszonym możemy postępować mniej ostrożnie. Stosujemy go do potraw warzywnych, zup, sałatek. Doskonale nadaje się do przyprawiania ziemniaków.
MAJERANEK
POCHODZENIE: pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i ma bardzo przyjemny zapach. Nie należy jedna przesadzać z używaniem go, gdyż zawiera gorzką taninę. Można go z łatwością hodować w ogródku lub doniczce. Ma wtedy nieco słabszy aromat niż ten oryginalnie pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego.
ZASTOSOWANIE: używany jest do prawie wszystkich sałatek, gotowanych potraw warzywnych. Szczególnie dobrze współgra smakowo z jajkami i pomidorami. Ziemniaki nabierają ciekawego smaku, gdy do wody dodamy kilka listków i łyżeczkę suszonego majeranku.
MELISA
POCHODZENIE: rozpowszechniona jest nad Morzem Śródziemnym. Można ją hodować u nas, należy jednak zapewnić jej dobrze nasłonecznione miejsce, a w zimie chronić przed mrozem. W smaku i zapachu przypomina trochę cytrynę. Stosowana nie tylko w kuchni, ale również w ziołolecznictwie.
ZASTOSOWANIE: używamy jej przede wszystkim do sałatek, przy czym ważne jest by była świeża. Suszoną dodajemy do zup i sosów.
MIĘTA
POCHODZENIE: pierwotnie rosła w rejonie Morza Śródziemnego i w zachodnich rejonach Azji. Z czasem rozpowszechniła się na całym świecie. Istnieje wiele jej odmian, najlepsze są te rozmnażające się przez podziemne pędy. U nas najczęściej używamy mięty pieprzowej, pije się ją jako herbatkę. Niewiele osób wie, że mięta jest także znakomitą przyprawą. W kuchni powinniśmy używać tylko świeżej mięty. Należy pamiętać, że w przypadku hodowli w ogródku może się za bardzo rozrosnąć.
ZASTOSOWANIE: mięty można używać do sosów i potraw warzywnych. Pasuje świetnie do ziemniaków i grochu.
OREGANO
POCHODZENIE: dziki majeranek (bo tak też można nazywać majeranek) ma intensywniejszy smak od zwykłego majeranku. Nie udało się do tej pory ustalić jego pochodzenia. Oregano jest niezwykle ważną przyprawą w kuchni włoskiej.
ZASTOSOWANIE: oregano można dodawać do wielu pikantnych potraw. Świetnie pasuje też do surowych i gotowanych pomidorów, sufletów serowych i sosów do makaronu i grochu. Należy używać go z umiarem, ponieważ suszony jest znacznie bardziej intensywny w smaku.
Idealny do pizzy.
ROZMARYN
POCHODZENIE: pochodzi znad Morza Śródziemnego. Zawiera olejek kamforowy i ma bardzo intensywny smak. Jest spokrewniony z lawendą, jego zielone listki przypominają igły. Nie można go zamrażać, suszony jest za to świetną przyprawą.
ZASTOSOWANIE: podaje się go przede wszystkim do warzyw korzeniowych i pomidorów. Należy używać go w niewielkich ilościach i dodawać do potraw na początku gotowania.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT