Zioła. Które zioła można uprawiać w domu? Jakie zioła użyć do poszczególnych potraw? | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Wiedza użytkowników: porady

Zioła. Które zioła można uprawiać w domu? Jakie zioła użyć do poszczególnych potraw?

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Krosno
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Koperek, natka pietruszki, szczypiorek ? te zioła, dodatki do żywności znamy najlepiej w postaci świeżej. Pozostałe zioła z reguły dodajemy do żywności w postaci suszonej, jednak nieporównywalny jest aromat świeżych a suszonych ziół. Niektóre z ziół możemy hodować samodzielnie w domu.Uprawa ich nie należy do skomplikowanych a skutki w postaci aromatycznych dań będą z pewności wyśmienite.

Do ziół, które możemy uprawiać w domu należą:

 Estragon

Przyprawa znana szczególnie przez koneserów doskonałego smaku. Wspaniale nadaje się do potraw z ryżem, gotowanych warzyw, pomidorów, drobiu, cielęciny, jajek oraz dań z ryb. Zaletą estragonu jest pobudzanie apetytu, szczególnie ważne u niejadków oraz zwiększenie soków żołądkowych. Warto jednak nie łączyć z rozmarynem, miętą, kolendrą oraz bazylią.

Cząber

Należy do przypraw najbardziej przydatnych w kuchni. Pasuje niemal do wszystkich dań począwszy od zup a skończywszy na warzywach i dziczyźnie. Jest też jednym z głównych składników ziół prowansalskich. Świeże zioła gotowe do spożycia charakteryzują się intensywną żółtą barwą, silnym korzennym zapachem oraz smakiem przypominającym pieprz. Dzięki zawartości olejków eterycznych świetnie nadaję się do potrwa ciężkostrawnych, gdyż polepsza trawienie. Działa wiatropędnie, lekko obturacyjnie i przeciwzapalnie.

Bazylia

Liście bazylią charakteryzują się miłym, słodkim i pikantnym smakiem i zapachem. Doskonale smakuje z mozarellą i pomidorem oraz nadaje się do potraw warzywnych, zup, sosów, spagetti, potraw z ryb i drobiu czy też sałatek. Wspaniale smakuje z czosnkiem. Włoskie pesto jest najbardziej znaną potrawą, której podstawą jest bazylia. Działanie bazylii tez powinno być wzięte pod uwagę m.in. działa przeciwdepresyjne, pobudzająco, oraz poprawia nastrój.

Oregano

Charakteryzuje się ostrym i cierpkim smakiem, przypominającym tymianek. Może być bardzo szeroko stosowane w kuchni. Nadaje się do potraw mięsnych, pizz, potraw z makaronów, sosów, sałatek, przyprawiania owoców morza, zup oraz warzyw. Najlepiej dodać do gotującej się potrawy na około 10 minut przed zakończeniem gotowania zgnieciony listek. Ma również szerokie, uzasadnione działania medyczne m.in. łagodzi wzdęcia i działa żółciopędnie. Wykazuje również działanie antyspetyczne, dlatego jest szeroko stosowane w chorobach układu oddechowego m.in. zapalenie migdałków czy zapalenie oskrzeli.

Mięta

Używane jest również w kłopotach gastrycznych m.in. w łagodzeniu wzdęć. Działa uspokajając i przeciwskurczowo. Często używana jest w przeziębieniach w postaci herbatki miętowej. Kulinarnie miętę można wykorzystać do białego mięsa, sosów, twarożku, czekolad, pomidorów, lodów, likierów czy też herbatek. Nie wskazane jest łączenie mięty z rozmarynem, szałwią i estragonem.

Majeranek

Pomaga na przeziębienie, niestrawności, bóle głowy. Wspomaga działanie układu trawiennego, dlatego doskonale nadaje się do przyprawiania potraw ciężkostrawnych. Pasuje do roślin strączkowych, zupy ziemniaczanej, kiełbas, pieczonych mięs, sałatki śledziowej i marynowania mięs. Dobrze smakuje z natką pietruszki, rozmarynem i tymiankiem.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT