Grzybicze zapalenie pochwy i sromu są jednymi z najczęstszych występujących schorzeń ginekologicznych. Kobiety w czasie ciąży są szczególnie narażone na tego typu zapalenia, ze względu na zmiany hormonalne podczas trwania ciąży.
Objawami infekcji jest:
-uporczywy świąd i pieczenie sromu,
-upławy,
-częste bolesne oddawanie moczu,
-obrzęk i zaczerwienienie sromu i ścian pochwy,
-obfita, biała, serowata wydzielina.
Rozpoznanie infekcji grzybiczej opiera się na badaniu ginekologicznym.
Grzybica na szczęście nie zagraża dziecku, nie jest poważną chorobą, ale z pewnością dość uciążliwą.
Grzybica nie spełnia kryteriów choroby przenoszonej drogą płciową. Nie można się nią zarazić od partnera, poprzez używanie tych samych przyborów toaletowych czy w czasie kąpieli w basenie. Nie ma konieczności leczenia partnera, jeśli nie występują u niego objawy infekcji grzybiczej.
Leczenie
Leczenie grzybicy w ciąży polega na stosowaniu leków dopochwowych, działających miejscowo, w postaci globulek, tabletek dopochwowych i kremów.
W zapobieganiu zakażeniom grzybiczym pochwy i sromu należy uwzględnić zachowanie owłosienia łonowego i stosowania naturalnego mydła glicerynowego do higieny intymnej.
Komentarze
mydło glicerynowe? są przecież bardzo dobre płyny do higieny intymnej z kwasem mlekowym...
warto też wspomnieć, że w pierwszym trymestrze ciązy wolno tylko stosowac miejscowo nystatyne i natamycynę, żadnych azolowych! one dopiero w drugim i trzecim trymestrze. za to przec całą ciąże warto łykać lacibios femina (probiotyk dla kobiet, zapobiegający infekcjom)
Witajcie.
Nie jestem w ciąży, ale mam ten problem :( Nie wiem co można na to stosować.
Jeśli ktoś mógłby polecić mi jakiś krem bez recepty to byłabym bardzo, bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam iljw
najlepiej z infekcją pójść do ginekologa, niezależnie od tego, czy jest się w ciąży czy nie. warto tez stosować probiotyki, np.provag doustny, ponieważ pomagają zachować prawidłowy poziom flory bakteryjnej w pochwie.