Ostra biegunka. Jakie antybiotyki w leczeniu ostrych biegunek? | Ochoroba.pl
23.05.2025 Dziś imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Wiedza użytkowników: porady

Ostra biegunka. Jakie antybiotyki w leczeniu ostrych biegunek?

avatar
Autor:
Wiek:
55 lat
Miasto:
Płock
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Większość ostrych biegunek ? zarówno wirusowych jak i bakteryjnych ? ma przebieg samoograniczający się i leczenie ogranicza się do nawodnienia. Toteż stosowanie antybiotyków lub chemioterapeutyków jest zwykle niepotrzebne lub wręcz szkodliwe (nawet w biegunkach bakteryjnych)!

Kiedy antybiotykoterapia?
Antybiotykoterapii ? i to w ograniczonym zakresie ? wymagają biegunki o etiologii najprawdopodobniej bakteryjnej (krew w stolcu!), u noworodków i małych niemowląt (poniżej trzeciego miesiąca życia), chorych z obniżoną odpornością (wrodzoną lub nabytą) lub gdy mamy do czynienia z posocznicą lub czerwonką.

Warto stosować tzw. probiotyki
W leczeniu ostrych biegunek mogą mieć zastosowanie tzw. probiotyki zawierające leczcze szczepy bakterii. Należą do nich Lakcid, Lakcid forte, Laktab, Laktobif, itp. Probiotyki są stosowane, jako leki wspomagające w celu przywrócenia i utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego (ważne w czasie antybiotykoterapii). Podając probiotyki należy zawartość ampułki rozpuścić w mleku lub wodzie i po upływie 30 -60 minut, w ciągu których następuje rozmnożenie się bakterii, podać doustnie.

Jakie leki wspomagające walkę organizmu z biegunką możemy stosować u dzieci?
W leczeniu ostrych biegunek znalazły także zastosowanie preparaty o zdolności absorbowania toksyn bakteryjnych, wirusów, soli żółciowych, niestrawionych cukrów. W takich przypadkach można stosować np. preparat Smecta.

Jakich leków należy unikać?
Zdecydowanie natomiast nie powinno się stosować w leczeniu ostrych biegunek leków zwalniających motorykę przewodu pokarmowego. Zastosowanie w leczeniu ostrych biegunek płynów do nawadniania doustnego, wczesnego żywienia, unikanie niepotrzebnego podawania antybiotyków oraz ewentualne zastosowanie Smecty, jako leczenie uzupełniającego może skrócić czas trwania biegunki i znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju biegunki przewlekłej.



Komentarze


Posty:
2
nie związana/y ze służbą zdrowia

Ja stosuję węgiel i multilac, który jest probiotykiem. Zresztą dopiero niedawno dowiedziałam się, że probiotyki oprócz właściwości osłonowych w czasie antybiotykoterapii skracają czas trwania biegunki. Dodatkowo można je również brać profilaktycznie np. przed wyjazdem na wakacje aby zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT