Kawa a powstawanie wrzodów? Prawda czy mit? | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Wiedza użytkowników: porady

Kawa a powstawanie wrzodów? Prawda czy mit?

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Płeć:
kobieta
Jestem:
0
image


Od 2 lat cierpię na wrzody żołądka. Moja babcia wiecznie powtarza - od ciągłego picia kawy porobiły ci się wrzody. Twój dziadek też je ma od kawy itd. itd.Jakiś czas temu poszperałam w necie i okazało się, że nie ma żadnego związku pomiędzy piciem kawy a powstawaniem wrzodów. Oto kilka dowodów:


"Czy kawa szkodzi na żołądek lub czy powoduje wrzody?
Nie. Nie ma żadnego przekonywującego dowodu, że picie kawy źle działa na żołądek. Żadne badania nie udowodniły też, że picie kawy prowadzi do powstawania wrzodów (zarówno w żołądku jak i dwunastnicy). Nie ma też żadnych przeciwwskazań do picia kawy dla osób z chorobą wrzodową jeśli nie odczuwają one żadnych dolegliwości z tym związanych. Sama kawa nie ma też wpływu na nasilanie się choroby wrzodowej."

Źródło: food-info.net

"Nie potwierdzono także bezpośredniego związku pomiędzy chorobą wrzodową a spożyciem alkoholu i kawy. Jednakże, ze względu na fakt, iż kawa pobudza wydzielanie soków trawiennych, a alkohol może wywoływać nieżyt żołądka, osobom cierpiącym na chorobę wrzodową zaleca się ograniczenie spożycia zarówno kawy jak i napojów alkoholowych."

Źródło Linemed

W internecie można znaleźć mnóstwo dowodów na to, że kawa nie powoduje wrzodów.

Za powstawanie wrzodów odpowiada w głównej mierze bakteria Helicobacter Pylori

Jeśli więc masz wrzody, ale po wypicu filiżanki kawy dolegliwości nie nasilają się to nie musisz rezygnować z picia kawy.

Należy pamiętać, że nawet kawa bezkofeinowa pobudza wydzielanie kwasu solnego, jeśli więc źle tolerujesz zwykła kawę powinieneś zrezygnować również z tej bez zawartości kofeiny.Komentarze


Posty:
2
nie związana/y ze służbą zdrowia

http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/450/picie-kawy-rano-na-pusty-%C5%BCo%C5%82%C4%85dek-jest-niezdrowe/ z tego wynika że kawa zdrowa nie jest. chociaż ja uwielbiam ;) czekam na opinię doktora ;)


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT