Historia 23-letniej Justyny, której NFZ odmówił refundacji pompy baklofenowej pomimo wskazań medycznych | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Wiedza użytkowników: choroby

Historia 23-letniej Justyny, której NFZ odmówił refundacji pompy baklofenowej pomimo wskazań medycznych

avatar
Autor:
Wiek:
--- lat
Miasto:
Płeć:
Jestem:
image

Justyna Jastrząbek jest młodą, 23-letnią kobietą, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. W 2008 roku przeżyła bardzo poważny wypadek samochodowy i od tego momentu nie chodzi. Po wypadku nasiliły się bolesne przykurcze mięśni, dodatkowo całkowicie zniszczone zostało biodro (płaska panewka, brak części głowy kości udowej), które kwalifikuje się do wymiany. Ogromny ból pojawia się w każdej pozycji ułożenia ciała.

Pomimo wskazań medycznych NFZ odmówił refundacji pompy baklofenowej, pomimo, że jej wszczepienie jest niezbędne do dalszego leczenia (wstawienie endoprotezy).

Justyna mieszka z miejscowości Łask w województwie Łódzkim. Od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Pomimo choroby mogła poruszad się za pomocą specjalnego chodzika, była na tyle sprawna, że chodziła do normalnej szkoły, ukończyła liceum ogólnokształcące, planowała dalszą edukację. W skutek wypadku samochodowego jej plany i marzenia zostały przekreślone. Teraz koncentruje się na tym aby poradzid sobie z bólem.

___________________________________________________

Czytaj również ->  Pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) czekają na refundację pomp baklofenowych -> kliknij tutaj

___________________________________________________

Justyna mieszka w bloku bez windy na 3 piętrze. Dwa razy w tygodniu mama wozi ją na rehabilitację. Dziewczynę za każdym razem trzeba znosić po schodach. Po mieszkaniu porusza się na krześle obrotowym, gdyż jest ono za małe, aby jeździć wózkiem inwalidzkim. Jest całkowicie uzależniona od pomocy i opieki najbliższych: mamy i brata. Jeszcze trzy lata temu było inaczej. Justyna mówi, że zawsze, pomimo choroby, czuła się jak zdrowa osoba, była samodzielna, radziła sobie, po wypadku nie jest wstanie nic zrobić sama. Sama może w zasadzie tylko jeść.

Bezradność, brak swobody, samodzielności, uzależnienie od pomocy innych to nie jedyne problemy Justyny. Najgorszy jest ból i cierpienie. Po wypadku nasiliły się bolesne przykurcze mięśni, dodatkowo ma całkowicie zniszczone biodro (płaska panewka, brak części głowy kości udowej), które kwalifikuje się do wymiany. Obezwładniający ból pojawia się w każdej pozycji ułożenia ciała.

Operacji wstawienia endoprotezy nie można wykonać zanim nie wszczepi się pompy baklofenowej. Justyna stara się o pompę od czerwca 2010 roku. Jej lekarz prowadzący - prof. Marek Jóźwiak pozytywnie zakwalifikował ją do zabiegu i wpisał na listę osób czekających na operację w poznańskiej klinice. Niestety refundacja ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia zakupu i implementacji pompy baklofenowej została wstrzymana. Nie wiadomo na jak długi czas. Dla Justyny każdy dzień zwłoki oddala szanse na wyleczenie.

Dlatego też we wrześniu br. napisała pismo do Narodowego Funduszu Zdrowia z zapytaniem czy i kiedy może liczyć na sfinansowanie operacji wczepienia urządzenia. Odpowiedź odmowna przyszła po 2 miesiącach.

 

Materiał nadesłany przez firmę Star PR Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k. Redakcja Ochoroba.pl nie odpowiada za treść materiału ani nie potwierdza prawdziwości tez i informacji przestawionych w tekście.

___________________________________________________

Czytaj również ->  Pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) czekają na refundację pomp baklofenowych -> kliknij tutaj

___________________________________________________Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT