Alergenne pomieszczenia - czyli grzyby i roztocza przyczyną alergii w pracy i domu | Ochoroba.pl
31.07.2021 Dziś imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana

Wiedza użytkowników: porady

Alergenne pomieszczenia - czyli grzyby i roztocza przyczyną alergii w pracy i domu

avatar
Autor:
Wiek:
--- lat
Miasto:
Płeć:
Jestem:
image
Pierwsze chłody i rozpoczęcie okresu grzewczego w biurach i mieszkaniach to czerwony alarm dla alergików. Na pole walki wkraczają wówczas grzyby pleśniowe i domowe roztocza. Mali wrogowie czają się w pomieszczeniach, gdzie brak dobrej wentylacji, i tam gdzie gromadzi się para wodna.
Żyjemy w zbyt hermetycznych pomieszczeniach, które są nazywane energooszczędnymi. Ocieplone budynki i szczelne okna z jednej strony są dobre ze względów ekonomicznych, z drugiej zaś tworzymy sobie środowisko, w którym ilość niebezpiecznych dla naszego organizmu alergenów w przeliczeniu na metr sześcienny przekracza dopuszczalne normy. Przebywanie w takich pomieszczeniach określa się jako ?Zespół Szczelnego Budynku? i dotyczy to głównie osób pracujących w biurowcach, gdzie nie można otworzyć okna a jedynym dostawcą powietrza jest klimatyzator. Nie czyszczone systematycznie urządzenia klimatyzacyjne są siedliskiem popularnej pleśni, czyli zarodników grzybów pleśniowych, których ogromne ilości wdychamy wraz z powietrzem. Nie tylko alergik cierpi w takim miejscu, ale również osoby, które nie są uczulone na grzyby, roztocza czy kurz. Możemy skarżyć się na ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, suchość skóry, śluzówek nosa, suchy kaszel, nagle pojawiające się zmiany skórne w postaci wysypek, uporczywe bóle głowy, łzawienie oczu, trudności w koncentracji, nerwowość i rozdrażnienie. Do tego dochodzą nagłe i niespodziewane, uporczywe ataki kaszlu lub kichania. Choć na początku trudno stwierdzić czy mamy do czynienia z katarem alergicznym czy przeziębieniowym, po pewnym czasie można zaobserwować różnice.

Odróżnić alergię od przeziębienia

Podstawową różnicą jest długość trwania nieżytu nosa. Objawy alergii są zwykle długotrwałe i nie mijają po siedmiu dniach. Towarzyszy im nie tylko stałe zatkanie nosa, ale częste i intensywne napady kichania, które trudno powstrzymać. Obok utraty węchu, mogą występować duszności nietypowe dla kataru. Z nosa przez wiele dni wydziela się obficie wodnisty śluz, zaś przy katarze spowodowanym wirusami już po 2-3 dniach wydzielina z nosa staje się gęsta i zmienia swój kolor. W alergii pieką, swędzą i łzawią oczy, co na ogół nie zdarza się w katarze, który towarzyszy przeziębieniu.

Jeśli już ocenimy, że mamy alergiczny nieżyt nosa powinniśmy zacząć się ratować. Na początek warto sięgnąć po dobra medycyny, która zna sposób na złagodzenie objawów alergii. U lekarza lub farmaceuty możemy poprosić o lek przeciwhistaminowy, który złagodzi objawy nieżytu.

Zwalczaj grzyby sposobami

Jeśli już uspokoimy kichanie i męczący nieżyt nosa, możemy także zacząć zwalczać grzyby  poprzez wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Oprócz wentylacji pomieszczeń, powinniśmy dbać o wycieranie do sucha podłóg i zaparowanych ścian, a pierwsze widoczne ślady obecności pleśni usuwać specjalnymi środkami chemicznymi. Poduszkom, kocom czy dywanom można zafundować wietrzenie na mrozie, gdyż roztocza nie lubią niskich temperatur. Dziecięce ?pluszaki?, na których często gromadzi się kurz i roztocza warto potrzymać przez kilka godzin w zamrażalniku. Tyle możemy robić na bieżąco w domu. Gorzej z wietrzeniem w miejscu prac. Jeżeli ze względu na konstrukcję biurowca nie jest to możliwe, warto kontrolować i naciskać na administrację budynku na regularne serwisowanie klimatyzacji i czyszczenie systemu wentylacji.

Leki na alergie
Często stosowanym w leczeniu alergii jest preparat
Claritine? Activ. Jak podaje producent jego działanie jest odczuwalne po
30 minutach od zażycia. Preparat powinien dać poczucie ulgi i udrożnić
nos. Claritine zawiera pseudoefedrynę, która działa bezpośrednio na
receptory zlokalizowane m.in. w błonie śluzowej dróg oddechowych.
Preparat zwęża naczynia krwionośne, co wg. producenta prowadzi do
obkurczenia się obrzękniętych błon śluzowych nosa. Pozwala to zwiększyć
drożność nosa i ułatwia odprowadzenie wydzieliny. Lek zawiera również
loratydynę łagodzącą objawy swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia. Lek
wg. producenta działa do 12 godzin od zażycia.
Tekst nadesłany przez producenta produktu Claritine za pośrednictwem firmy Aveex Sp. z o.o. Fakt publikacji tekstu nie
oznacza, iż redakcja serwisu Ochoroba.pl zaleca stosowania wyżej
wymienionego preparatu. Stosowanie każdego preparatu należy skonsultować
z lekarzem lub farmaceutą. 


Komentarze


ola
Posty:
0
nie związana/y ze służbą zdrowia

Objawy jakie mam mogą potwierdzać uczulenia na kurz, roztocza. Jednak przepisany lek przez lekarza czyli opisany powyżej Claritine? Activ nie działa. Zażyłam już trzy tabletki a nos zakorkowany jest tak jak był, wodnista wydzielina leci bez opamietania a duszności wypluwają mi płuca. To trwa już III tydz i jest nie do zniesienia.
Pozdrawiam

Posty:
7
nie związana/y ze służbą zdrowia

Jest taki mało u nas znany system wentylacyjny inventer. Mozna go zamontowac nawet w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. W kazdym pomieszczeniu zakłada sie 1 wentylator, to nie jest taqni system, ale może uzdrowić dom, a on uzdrowi ciało człowieka...Wole leczyć przyczyny a nie skutki.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT