24.05.2025 Dziś imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Leksykon

KRWAWNIK POSPOLITY (Achillea millefolium)



krwawnik pospolity-1.jpg

Wiadomości ogólne

Sama nazwa tej rośliny wskazuje na jej właściwości: w istocie o przeciwkrwotocznym działaniu krwawnika wiedziano już w Starożytności. Nazwa łacińska - Achillea millefolium - wiąże tą roślinę z Achillesem - mitycznym bohaterem.

W stanie naturalnym krwawnik występuje w całej Europie, w Azji, Ameryce oraz Australii. W Polsce dość łatwo go znaleźć, rośnie przede wszystkim na łąkach i nieużytkach. Można się również spotkać z innymi nazwami krwawnika jak tysiąclistnik. stolist czy renisz.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: ziele i kwiaty krwawnika.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: ziele - przeciwkrwotoczne, żołądkowe, rozkurczowe, przeciwzapalne; kwiaty - przeciwzapalne, przeciwskurczowe, bakteriostatyczne.

Ziele krwawnika, jak nazwa wskazuje, stosuje się w przypadku krwawień, ponieważ działa ono na nie hamująco. Odnosi się to do wszelkich krwawień, ale szczególnie poleca się krwawnik w krwawieniach w przewodzie pokarmowym (w chorobie wrzodowej, w krwawieniach z żylaków odbytu) oraz w krwawieniach z dróg oddechowych i płuc.

Niemniej krwawnik posiada znacznie więcej właściwości niż tylko przeciwkrwotoczne. Nie pamięta się często o żołądkowym działaniu: stosowanie krwawnika powoduje poprawę procesów trawienia i zwiększa łaknienie poprzez zwiększanie wydzielania soku żołądkowego. Ponadto krwawnik znosi skurcze mięśni gładkich jelit, dróg moczo­wych i żółciowych. Może być polecany w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego (przewlekłe zaparcia, wzdęcia, stany skurczowe jelit, odbijania). Kwiaty krwawnik, które mają silniejsze działanie niż ziele, posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne (podobne do działania rumianku). Dlatego krwawnik może być lekiem przy różnych stanach zapalnych (np. gardła, zapalenia zatok obocznych nosa i zapalenia narządu rodnego). Jest również polecany w upławach i uporczywym świądzie sromu. Można również stosować go zewnętrznie przy drobnych skaleczeniach pękaniu skóry, oparzeniach, odmrożeniach, otarciach, wyprysku i trądziku.

Przepisy stosowania

NAPAR Z ZIELA. Do naczynia wrzucamy łyżkę suszonego ziela i zalewamy ją szklanką wrzątku. Naczynie odstawiamy na 10-15 minut. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia w przypadkach zaburzeń żołądkowych. Warto wiedzieć, iż napar może być używany na kompresy, okłady, maseczki, do kąpieli. Krwawnik można mieszać z miętą lub rumiankiem.

ODWAR Z ZIELA. Przygotowujemy go w następujący sposób: łyżkę suchego ziela zalewamy szklanką wody i gotujemy przez ok. 5 minut. Używamy do nasiadówek w przypadkach hemo­roidów.

SOK. Sok uzyskujemy za pomocą sokowirówki. Spożywamy go z mlekiem lub miodem po 1 łyżce na około pół godziny przed posiłkiem jako lek pobudzający łaknienie.

SAŁATKI. Ziele krwawnika może być używane na sałatek.

INNE. Krwawnik wchodzi w skład wielu mieszanek przygotowywanych przez przemysł zielarski o nazwach: REKTOSAN, DIGESTOSAN, SKLEROSAN, NERVOGRAN, PULMOSAN, NORMOGRAN, DEGROSAN, NERVOSAN, CHOLAGOGA II, tabletek CAMALGINA i proszku GASTROCHOL.

Zbiór i konserwacja

Uwaga! Zdarzają się niestety uczulenia na świeże ziele krwawnika, dlatego osoby skłonne do uczuleń nie powinny zbierać tego ziela.

Zbioru dokonujemy w okresie kwitnienia krwawnika (od lipca do września). Ziele zbieramy ścinając pędy w połowie wysokości, kwiaty - ścinając całe baldachy.

Do suszenia wybieramy pomieszczenia ocienione i przewiewne, o temperaturze nie wyższej niż 35°C. Po wysuszeniu chronimy przed światłem.

Substancje lecznicze

W zielu krwawnika występuje olejek eteryczny, garbniki, substancja gorzka, terpeny, flawonoidy, furanokumaryny, aminy, sole mineralne (przede wszystkim mag­nez). Warto wiedzieć, iż głównym składnikiem leczniczym w krwawniku jest olejek eteryczny, którego podsta­wą jest azulen - alkohol seskwiterpenowy o identycznym składzie chemicznym jak azulen zawarty w rumianku.

 

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT