Katar sienny: co robić? | Ochoroba.pl
10.08.2022 Dziś imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca


Porady

Katar sienny: co robić?

katar sienny alergik alergia kichanie łzawienie.jpg

Kilka rad dla osób cierpiących na tę dolegliwość. 

Wiele osób jest uczulonych na pyłki drzew, traw, zbóż oraz chwastów, które powodują u nich tzw. katar sienny. U osób uczulonych na pyłki drzew dolegliwości pojawiają się wraz z nadejściem wiosny, kiedy zaczynają pylić olcha, leszczyna, brzoza. W okresie lata (maj, czerwiec, początek lipca) cierpią ci, którzy są uczuleni na pyłki traw i zbóż. Tego typu alergików jest w naszym klimacie najwięcej. Z kolei sierpień i wrzesień to okres pytania chwastów, głównie bylicy (bardzo mocnego alergenu). Problem kataru siennego kończy się z nadejściem późnej jesieni.

Praktyczne rady

Osoby cierpiące na alergiczny katar sezonowy, nie powinny w tych porach roku, w których występują uczulające ich alergeny, robić wycieczek w okolice, gdzie poziom alergenów może być bardzo wysoki (np. łąki, pola, parki). Wskazane za to jest przebywanie nad morzem albo w górach, gdzie ilość roślinności jest mniejsza.

Po pobycie na świeżym powietrzu należy też umyć twarz, a nawet włosy.

W czasie jazdy samochodem powinniśmy mieć zamknięte okna. Poza tym do wielu samochodów można zamontować filtry powietrza, które skutecznie zatrzymywać będą pyłki kwiatowe.

Jeśli miewamy katar sienny, powinniśmy przeprowadzać wietrzenie mieszkania wcześnie przed południem lub późnym popołudniem, kiedy zawartość pyłków kwiatowych w atmosferze jest najmniejsza. Należy też pamiętać, by zamykać okna nad ranem, kiedy otwierają się pylniki roślin i poziom alergenów wzrasta gwałtownie.

Należy też unikać wykonywania intensywnej pracy na świeżym powietrzu: przede wszystkim nie kosić trawy, a kiedy zachodzi taka konieczność, zakładać maskę chroniącą usta i nos przed pyłkami.

Leki

W okresie pylenia roślin wiele osób zmuszonych jest przyjmować leki przeciwalergiczne, zmniejszające objawy kataru siennego. Na takie leki trzeba zazwyczaj wcześniej otrzymać receptę od lekarza. Można jednak zakupić w aptece bez recepty kilka tabletek (najczęściej 7), aby poratować się przy nagłym wystąpieniu objawów kataru: kichania i łzawienia.

Osoby cierpiące z powodu kataru siennego powinny też oczyszczać nos dostępnymi na rynku preparatami z wody morskiej. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece.

Jak przekonać się, czy mamy do czynienia z katarem siennym?

Jeśli co roku, np. w maju, pojawia nam się charakterystyczny katar, powinniśmy udać się do alergologa i wykonać odpowiednie testy. Na ich podstawie potwierdza się rozpoznanie i można włączyć nie tylko leczenie, ale również odczulanie przeciwalergicznymi szczepionkami (tzw. odczulanie).

 

 

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT