Cholera | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Cholera

Cholera jest jedną z najczęstszych chorób tropikalnych. Do zakażenia dochodzi po spożyciu zanieczyszczonej bakterią - przecinkowcem cholery - wody. Jest to ostra i zaraźliwa choroba. Na szczęście od wielu lat nie występuje w naszym kraju.
 
Cholera jest to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest zakażenie Gram-ujemną bakterią - przecinkowcem cholery (Vibrio cholerae). Zakażenie szerzy się drogą pokarmową. Źródłem zakażenia jest najczęściej zanieczyszczona odchodami ludzkimi woda, rzadziej potrawy.


Objawy

Okres wylęgania choroby wynosi 1-2 dni. W początkowym okresie zakażenia dominuje biegunka, wymioty, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Stolec ma charakterystyczny wygląd - przypomina wodę po płukaniu ryżu i posiada swoisty, słodkawy zapach. Niepodjęcie leczenia prowadzi do zaostrzenia stanu pacjenta. Pojawia się pragnienie, suchość w jamie ustnej, chrypka, skóra staje się pomarszczona, oczy zapadają się w oczodołach, tętno staje się niewyczuwalne, następuje przyspieszenie akcji serca. W ciężkich przypadkach może dojść do śpiączki i zgonu.

Leczenie
 
W celu postawienia rozpoznania cholery należy wykonać badanie bakteriologiczne kału. Leczenie polega na pojeniu chorego w celu uzupełnienia strat wody i mikroelementów. Po wyrównaniu strat stosuje się odpowiednie antybiotyki.
 
Zapobieganie
 
Zapobieganie polega głównie na ochronie ujęć wody i oczyszczaniu wody pitnej, a także izolacji chorych i nosicieli, myciu rąk i owoców oraz gotowaniu owoców morza. Dostępna jest szczepionka, która podawana jest profilaktycznie. Skuteczność jej jest niestety niewielka, zapewnia odporność na około 2 miesiące.
Na szczęście choroba ta od wielu dziesięcioleci nie występuje w naszym kraju.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT