Czerwonka amebowa | Ochoroba.pl
18.09.2021 Dziś imieniny Ireny, Irminy, Stanisława


Czerwonka amebowa

Jest to zespół chorobowy wywoływany przez pierwotniaka Entamoeba histolytica. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez połknięcie cyst pierwotniaka wraz z pożywieniem. Jakkolwiek pasożyt ten występuje na terenie całej kuli ziemskiej, szczególnie narażone na zakażenie są osoby podróżujące do strefy tropikalnej oraz subtropikalnej. Nieleczona pełzakowica może skończyć się zgonem.

Objawy

Charakterystycznym objawem jest biegunka z dużą ilością śluzu oraz krwią w kale, z bólami brzucha, nudnościami, wzdęciami oraz z podwyższoną temperaturą ciała. Powikłaniem czerwonki amebowej może być m.in. perforacja ściany jelita grubego i ropień wątroby.

 

Leczenie

W celu rozpoznania infekcji amebą należy przeprowadzić badanie mikroskopowe kału. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwpierwotniakowych.

Zapobieganie

Zapobieganie polega głównie na ochronie ujęć wody i oczyszczaniu wody pitnej, przestrzeganiu higieny osobistej, dezynfekcji urządzeń sanitarnych, ochronie przed muchami i innymi owadami. Osoby powracające z krajów tropikalnych powinne rutynowo zbadać kał.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT