Ciąża: przygotowanie do porodu | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego


Artykuły

Ciąża: przygotowanie do porodu

kobieta w ciąży

Przyszłym matkom niezbędnych rad udziela dr Ewa Zarudzka ginekolog - położnik.

 

Autor: Ewa Zarudzka, ginekolog - położnik

Każda kobieta, która wie, że będzie matką, zadaje sobie pytanie, jak należy właściwie przygotować się do porodu. Poniżej postaram się nakreślić, co należy robić w tym najważniejszym okresie w życiu naszym i naszego dziecka.

Pierwszą i podstawową zasadą, którą powinnyśmy sobie głęboko wziąć do serca, jest trzymanie się zaleceń lekarza, nawet tak oczywistych jak unikanie wszelkich używek (takich jak papierosy i alkohol). Prawidłowa dieta i ogólna dbałość o zdrowie jest niezwykle ważna w tym okresie.

 

Szkoła rodzenia

Pacjentki, które zostały zakwalifikowane przez lekarza do udziału w zajęciach szkoły rodzenia powinny brać udział zarówno w wykładach jak i ćwiczeniach fizycznych. Warunkiem jednak jest prawidłowy przebieg ciąży.

Jakiekolwiek krwawienia w czasie trwania ciąży, bóle brzucha, a więc objawy świadczące o zagrożeniu przedwczesną akcją porodową stanowią przeciwwskazanie do udziału w ćwiczeniach fizycznych.

Kobiety, które nie mają ochoty lub nie mogą brać udziału w zajęciach szkoły rodzenia z przyczyn innych niż wyżej wymienione, mogą same próbować ćwiczyć w domu. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim:

  • nabycie umiejętności regulacji oddechu w trakcie porodu,
  • opanowanie mięśni zależnych od woli,
  • nabycie umiejętności rozluźniania poszczególnych partii mięśni,
  • nauczenie się wstrzymywania oddechu i parcia.

Jak takie ćwiczenia wyglądają, można zobaczyć w odpowiednio przygotowanych biuletynach dla kobiet ciężarnych.

Co jest w tym wszystkim najtrudniejsze

Oprócz ćwiczeń polecam Paniom psychiczne przygotowanie się do tej ogromnej roli, jaką jest zostanie matką. Kobiety na ogół dobrze znoszą ciążę, najczęściej stosują się do zaleceń lekarza prowadzącego i jakoś trwają przez te 9 miesięcy. Najczęściej jednak tracą pewność siebie, a sprzed oczu tracą cel nadrzędny, jakim jest urodzenie zdrowego dziecka, gdy zaczynają odczuwać pierwsze mocne bóle porodowe. Jak dać sobie z tym radę? Poniżej postaram się dać odpowiedź.

Czy to już poród

Większość kobiet, która choć raz rodziło, potrafi właściwie określić, kiedy powinny pojechać do szpitala do porodu. Ale i tu zdarzają się wypadki całkowitego zaskoczenia. Są bowiem pacjentki, które nie odczuwają skurczów macicy w postaci bólów i zwlekają z przyjazdem do szpitala bagatelizując objawy. Bywa więc czasem tak, że kiedy już znajdą się na izbie przyjęć, okazuje się, że przyjechały z dużym rozwarciem i właściwie w ostatniej chwili. Zaleca się dlatego, żeby kobiety, które przechodziły już poród, nie bagatelizowały żadnych objawów takie jak wzmożone napięcie mięśnia macicy, pojawiający się śluz w pochwie w większej ilości niż dotychczas, bóle w okolicy lędźwiowej.

Inaczej na ogół wygląda sytuacja u ?pierwiastek" (kobiet, które w ciąży są po raz pierwszy), które powinny przyjechać do szpitala, kiedy przez dwie godziny odczuwają regularne skurcze mięśnia macicy co 5 - 7 minut.

Wszystkie pacjentki powinny też zjawić się w szpitalu niezwłocznie:

  • po odejściu wód płodowych lub
  • gdy pojawi się krwawienie.

Obie te sytuacje mogą bowiem oznaczać zarówno początek porodu fizjologicznego jak i być oznaką stanu zagrażającego życiu nienarodzonego dziecka. Prawidłowo ocenić taką sytuację może jedynie lekarz, który bezpośrednio zbada pacjentkę, dlatego dla dobra dziecka nie należy zwlekać z decyzją o ruszeniu w drogę do szpitala.

Czego nie zapomnieć, idąc do szpitala

Kobieta wybierając się do szpitala do porodu powinna wziąć ze sobą:

  • kartę ciąży,
  • wyniki badań wykonywanych ostatnio, najważniejszym z nich jest grupa krwi (oryginalny wynik, a nie wpisany przez lekarza lub położną w kartę ciąży),
  • wyniki HbS (wyniki na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B) i OWA (wynik na zakażenie kiłą).

Skurcze

Poród wiąże się z bólem - powinnyśmy być tego świadome. Bólu nie da się uniknąć. Nie należy się go jednak bać. W trakcie porodu występują silne skurcze mięśnia macicy, których zadaniem jest rozwarcie kanału rodnego i przepchnięcie przez niego rodzącego się dziecka. Bóle występują zarówno w okolicy krzyżowej, dołem brzucha, a później całego brzucha.

Skurcze mięśnia macicy kobieta może odczuwać już w trakcie ostatniego trymestru ciąży. Są one najczęściej niegroźne i służą do przegrupowania włókien mięśnia macicy, tak aby stał się on najbardziej wydajną siła wypychającą dziecko na zewnątrz w trakcie porodu. Bólów porodowych nie da się porównać do żadnych innych, a każda kobieta odczuwa je inaczej, co jest związane z jej indywidualnym progiem odczuwania bólu.

Ważne jest to, aby rodzącą kobieta, miała świadomość, że każdy kolejny ból zbliża ją do największego cudu świata, jakim jest cud narodzin. Taka pełna mobilizacja w momencie ?rozwiązania" pozwoli najlepiej znieść narastające bóle porodowe.

Podczas porodu

Mało która z Pań jednak wie, że przy porodzie w trakcie parcia należy mieć otwarte oczy i przygiętą do piersi głowę. Taka pozycja zabezpiecza przed krwawymi wylewami do spojówek oraz tarczycy. Wiele kobiet po porodzie ma czerwone białka oczu, właśnie z powodu nieprawidłowego parcia z zamkniętymi oczami. Oczywiście stosując odpowiednie krople do oczu w takiej sytuacji uzyskujemy poprawę i po jakimś czasie wylewy wchłaniają się. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Niemniej - nie należy stwarzać takiego zagrożenia.

 

Ewa Zarudzka

ginekolog - położnik

Prywatna Praktyka Lekarska

Kraków, ul. Strzelców 15

tel: 692 - 090 - 728Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT