Te niezłośliwe guzy ściany macicy zdarzają się najczęściej u kobiet młodych i w średnim wieku. Powodują uciążliwe objawy, takie jak ból i obfite krwawienia; mogą prowadzić do niepłodności.
Mięśniaki macicy to niezłośliwe nowotwory rozwijające się z włókien mięśni gładkich lub ściany naczyń krwionośnych. Wśród niezłośliwych nowotworów narządów płciowych stanowią 85%. Najczęściej rozpoznawane są między 35 a 50 rokiem życia. Występują też u młodych kobiet, bardzo rzadko przed okresem dojrzewania i po menopauzie. Umiejscowione są zwykle w trzonie macicy, rzadziej w szyjce. Podstawową rolę w powstawaniu mięśniaków ma działanie hormonów. Częściej występują u kobiet, które nie rodziły lub miały poronienia.
Rozwój nowotworu
Mięśniaki najczęściej rozwijają się jako zmiany mnogie w ścianie mięśniowej macicy. Rosną w kierunku zewnętrznym lub do jamy trzonu macicy. Mięśniak małej wielkości zwykle nie powodują objawów. Najwcześniej i najczęściej pojawiają się nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. Mogą to być nieprawidłowo przedłużone miesiączki lub krwawienia niezależnie od fazy. Następnym objawem są dolegliwości bólowe. Mięśniaki macicy mogą być przyczyną niepłodności, często stanowią przeszkodę porodową. Około 1% mięśniaków złośliwieje.
Diagnostyka i leczenie
Mięśniaki macicy wykrywa się badaniem ginekologicznym i USG. Leczenie zależy od lokalizacji mięśniaków, ich wielkości i liczby oraz planowania potomstwa przez chorą.
Jeśli występują obfite krwawienia, bóle, szybki wzrost guza, zaburzenia płodności to konieczne jest leczenie operacyjne. Operacja polega na wyłuszczeniu mięśniaka z macicy. Może dochodzić do wznowy procesu chorobowego, jeśli pozostawiono drobne niewidoczne mięśniaki. U młodych kobiet stosuje się leczenie hormonalne. U kobiet po okresie rozrodczym usuwa się macicę z jajnikami lub bez nich.