Zapalenie pochwy | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Zapalenie pochwy

zapalenie pochwy

Zakłócenie mikrobiologicznej równowagi w pochwie bardzo często skutkuje stanem zapalnym. Objawy zakażenia to świąd, pieczenie i zmieniona wydzielina z pochwy.

Zapalenie pochwy jest częstą infekcją u kobiet, gdyż ujście pochwy sąsiaduje z ujściem cewki moczowej i odbytem, które są rezerwuarem drobnoustrojów. Fizjologicznie w pochwie jest kwaśne środowisko, które stanowi barierę przed inwazją drobnoustrojów. Do zakażenia dochodzi wskutek:? urazów mechanicznych - powstałe podczas stosunków, masturbacji lub zakładania tamponów;
? urazów termicznych - płukanie pochwy zbyt gorącymi roztworami;
? urazów chemicznych - płukanie pochwy środkami dezynfekującymi o zbyt silnym stężeniu;
? nieprzestrzegania higieny osobistej

Najczęstszymi drobnoustrojami wywołującymi zapalenie pochwy są: drożdżaki, rzęsistek pochwowy, dwoinka rzeżączki, Gardnerella vaginalis i Chlamydia trachomatis.

Objawy zakażenia

Za zakażeniem w obrębie pochwy przemawia pojawienie się dużej ilości wydzieliny o zmienionym zapachu, świąd i pieczenie. Ilość wydzieliny fizjologicznie wzrasta w okresie jajeczkowania, przedmiesiączkowym oraz w czasie ciąży. Zakażenia drożdżakowate najczęściej dotyczą kobiet chorujących na cukrzycę, ciężarnych, stosujących tabletki antykoncepcyjne i przyjmujące antybiotyki. Wydzielina w zakażeniach grzybiczych jest gęsta i biaława. Zakażenie to może być przekazane na drodze płciowej. Do zakażeń rzęsistkiem pochwowym może dojść na skutek stosunku płciowego z osobą zakażoną lub nieprzestrzegania zasad higieny osobistej. Wydzielina w tym przypadku jest obfita, rzadka, zielonożółtawa, z obecnością pęcherzyków gazu. Zakażenia Gardnerella vaginalis powodują powstanie szarobiaławej wydzieliny o charakterystycznym rybim zapachu. W zakażeniach chlamydią ilość wydzieliny oraz jej wygląd nie odbiega od normy.

Diagnoza i leczenie

Stan zapalny pochwy można rozpoznać poprzez dokładne oglądanie jej ścian podczas badania ginekologicznego, a także na podstawie wyniku rozmazu biologicznego. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu środków bakteriobójczych, grzybobójczych, odkażających lub przeciwzapalnych. Najtrudniej leczy grzybicze zapalenia pochwy, gdyż bardzo często dochodzi do nawrotów.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT