Leki szkodzą (w nadmiarze) | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego


Artykuły

Leki szkodzą (w nadmiarze)

skutki nadużywania leków za dużo leków.jpg

Polacy nadużywają leków - znaną od wielu lat prawdę potwierdziły badania. Dowiedz się, jakie największe błędy popełniamy oraz jakie są objawy nadużywania leków.

Jak wynika z opublikowanych przez ośrodek badawczy TNS OBOP badań opinii publicznej ?Polacy o nawykach zdrowotnych" (badanie przeprowadzono w dniach 20 - 24 listopada 2008 na ogólnopolskiej próbie 1005 mieszkańców Polski), prawie jedna trzecia Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka niesionego przez długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków.

Wniosek z opublikowanych badań potwierdzają eksperci. - Z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów. Takie niekontrolowane leczenie na własną rękę może wpływać negatywnie głównie na układ pokarmowy. Powikłania są jednak bardzo groźne - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, ekspert programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" mającego na celu walkę ze złymi nawykami zdrowotnymi.

Temat nie jest jednak nowy. Już od wielu lat specjaliści biją na alarm, że Polacy unikają wizyt u lekarzy. Duża część z nas odwiedza swojego lekarza dopiero wówczas, gdy nie pomagają dostępne bez recepty leki czy ?domowe sposoby?.

Najczęstsze błędy - czyli jak nie leczyć się samemu?

Jednym z podstawowych błędów samoleczenia, prowadzącym często do pojawienia powikłań, jest przyjmowanie w niedużych odstępach czasowych różnych leków na te same objawy chorobowe. Jest to w dużej mierze efekt braku kontaktu z lekarzem, który doradzi jak należy dane leki stosować.

Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należy także łączenie leków przepisanych przez lekarza z lekami zakupionymi samemu w aptece, na stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym.

Poza tym łatwa dostępność leków bez recepty wywołuje u wielu osób przekonanie, że można je przejmować bez ograniczeń. Jest to nieprawdą! Każdy lek jest substancją chemiczną, której zażywanie - zwłaszcza długotrwałe - powinno konsultować się z lekarzem.

Szczególnie uważać powinny też osoby starsze, które zazwyczaj zażywają regularnie leki przepisane przez lekarza. Po 60 roku życia prawdopodobieństwo powikłań ze strony układu pokarmowego może być większe. O wszelkich, nawet pozornie błahych objawach nadużywania leków powinny informować swojego lekarza. Uwaga - to samo dotyczy osób, które już w przeszłości cierpiały na chorobę wrzodową.

Objawy nadużywania leków

Pierwsze objawy, których nie należy bagatelizować to zwykły ból brzucha, zgaga, dyskomfort w nadbrzuszu, odbijanie, wzdęcie brzucha oraz biegunka. Jeżeli wyżej wymienione objawy pojawiają się często mogą świadczyć o takich schorzeniach, jak:

  •   zapalenie przełyku,
  •   zapalenie żołądka,
  •   wrzód żołądka lub dwunastnicy,
  •   krwawienie z przewodu pokarmowego,
  •   zapalenie jelit.

Co robić?

Wszystkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego należy konsultować z lekarzem. Pozwoli to szybko wykryć pierwsze objawy chorobowe oraz skróci czas leczenia.

 

 

Co to jest "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia"?
Ogólnopolskim projektem edukacyjny, mający na celu uświadomienie pacjentom m.in. skutki nadużywania leków. Głównym sponsorem programu firma farmaceutyczna. Zentiva. W programie biorą udział wybitne autorytety naukowe m.in.: prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz, prof. dr hab. n. med. Janusz Bandurski, doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Według jego autorów program ma również na celu podnosić jakość życia Polaków, zachęcać do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych oraz uczyć pacjentów kompleksowego mówienia o swoich problemach zdrowotnych.
Zachęcamy do odwiedzenia strony programu, gdzie można zapoznać się z wieloma interesującymi poradami na temat nawyków zdrowia: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl


 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT