Pilates staje się w Polsce coraz popularniejszy. Ten system ćwiczeń fizycznych, z pogranicza jogi i baletu, wspaniale wpływa na ciało i umysł. Podstawą pilates jest bowiem rytmiczny oddech i spokojne, precyzyjnie wykonywane ćwiczenia z użyciem przyrządów.
Czym jest pilates?
Pilates to sposób ćwiczeń fizycznych, który przywędrował do Polski stosunkowo niedawno. W ostatnich kilku latach przybyło w naszym kraju instruktorów, którzy w pełni poznali tajniki metody pilates i przekazują swoją wiedzę uczestnikom zajęć w fitness klubach i studiach pilates. Aby prowadzić profesjonalnie te zajęcia, nie wystarczy studiowanie książek czy filmy instruktażowe. Do zrozumienia i poznania techniki potrzebne są specjalne kursy, honorowane certyfikatami. Dlatego wciąż jeszcze brakuje nauczycieli klasy mistrzowskiej, którzy kompetentnie zajmują się uczestnikami na zajęciach. Ale przyjrzyjmy się bliżej samemu pilates.
Jest to technika ćwiczeń, która nosi w sobie znamiona jogi, gimnastyki i baletu. Nie należy do klasycznych zajęć aerobowych, bo cechuje ją statyczność i spokój, a wszystko odbywa się przy dźwiękach relaksacyjnej, przyjemnej dla uszu muzyki. Pilates obejmuje ponad 500 różnych ?figur?, które wykonuje się z użyciem specjalnych mat, gumowych taśm, piłek różnej wielkości, podnóżków i wielu innych przyrządów o specjalnych nazwach. Wszystkie te przyrządy wprowadza się sukcesywnie, w zależności od poziomu zaawansowania ćwiczącego. Podstawą techniki jest nie tyle wielokrotność wykonania ćwiczenia, ale precyzja, z jaką się je realizuje. Dodatkowo ważna jest rytmiczność i wyrównanie oddechu, które wpływają na efektywność oraz potęgują uczucie spokoju, harmonii.
Ojciec pilatesu
Twórcą tej rewolucyjnej metody jest Niemiec Joseph Pilates, który urodził się w 1880 roku. Jako dziecko Joseph był słabego zdrowia, ale aktywność fizyczna sprawiła, że pokonał słabości i sam szybko został sportowcem. Podczas I-szej wojny światowej Pilates pracował jako sanitariusz, z ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo. To właśnie dla nich wymyślał specjalne przyrządy mocowane na sprężynach do łóżek szpitalnych, które potem służyły mu do ćwiczeń z chorymi. W taki sposób Joseph rehabilitował z dużym sukcesem pacjentów. Po wojnie wyjechał do USA, a jego system ćwiczeń stał się popularny wśród tancerzy. W Ameryce Pilates poznał swoja żonę ? Klarę, która była pielęgniarką. Wraz z nią przez długie lata prowadził studio, w którym doskonalił i rozwijał swoją metodykę ćwiczeń. Po śmierci Josepha w 1967 to właśnie Klara stała się spadkobierczynią i kontynuatorką myśli oraz gimnastycznego dorobku swojego męża. Przez kolejne lata sama była nauczycielką pilates dla wielu nowych instruktorów.
Meritum metody
Samo sedno pilatesu polega na spinaniu, rozciąganiu i rozluźnianiu mięśni. Precyzyjne wykonywanie ćwiczeń poprawia ich efektywność, a stosowanie specjalnych urządzeń tj. cadillac czy reformer pobudza pracę wybranych partii ciała. Istotą metody jest pobudzenie przede wszystkim niewielkich mięśni, tych drobnych i słabych, które głównie odpowiadają za kondycję. Na tradycyjnych zajęciach aerobowych trenujemy tylko mięśnie główne, których przyrost widać po krótkim czasie. Trenując pilates na widoczne efekty trzeba poczekać trochę dłużej, ale różnicę czujemy już po kilku zajęciach. Niewielkie mięśnie związane są bowiem z postawą kręgosłupa, trzymywaniem odpowiedniej sylwetki. Ponad to pilates nie rozbudowuje nadmiernie muskulatury, a jedynie kształtuje i uwydatnia nasze ciało, tak by wyglądało zdrowo i sprawnie.
Dlaczego warto ćwiczyć pilates?
Istnieje kilka zasadniczych powodów, dla których warto trenować pilates. Po pierwsze dlatego, że ćwiczenia te przeznaczone są dla osób w każdym wieku i z różną sprawnością. Są odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży, jak i osób starszych. Nie obciążają kręgosłupa, nie są męczące, dlatego absolutnie każdy może je wykonywać. Oczywiście, pojawiają się pewne przeciwwskazania zdrowotne np. otyłość czy choroby krążenia, przy których w podejmowaniu tej formy aktywności fizycznej wskazana jest ostrożność. W pozostałych przypadkach przydadzą się każdemu. Co więcej, pilates jest chwilą relaksu dla umysłu, pozwala się wyciszyć duchowo, czemu sprzyja muzyka. Silnie kontrolujemy i rytmizujemy oddech, a niewielka ilość powtórzeń poszczególnych ćwiczeń nie wprawia w monotonię. Pilates niesie ukojenie w bólach kręgosłupa, kształtuje podtrzymujące go mięśnie, jednocześnie go nie obciążając. Ćwiczenia skutecznie modelują sylwetkę, poprawiają kondycję i postawę. Nie jesteśmy narażeni na kontuzje i urazy, jak na tradycyjnych zajęciach aerobowych lub siłowych. Wymierne efekty widać już po upływie 10-20 tygodni, przy dużej regularności ćwiczeń.
Gdzie ćwiczyć?
W naszym kraju pilates pojawił się kilka lat temu. Od tamtej pory dostępny jest w fitness klubach. Tam znajdziemy podstawowe ćwiczenia wchodzące w zakres techniki pilates, najczęściej wykonywane na matach. Profesjonalnych instruktorów przybywa z roku na rok, bo za myślą i ideą Pilatesa ludzie podążają coraz chętniej i to na całym świecie. W naszym kraju możemy też znaleźć kilka naprawdę profesjonalnie wyposażonych miejsc.
Jeśli cenisz sobie spokój, harmonię i chcesz poznać swoje ciało to pilates jest dla Ciebie. Jeśli nie lubisz forsujących aerobików i przeszkadza Ci rytmiczna, głośna muzyka, to także znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie masz kondycji i chcesz podnieść swoją sprawność fizyczną, to zacznij od pilatesu. Pilates kształtuje ciało i umysł.
Ewelina Osińska