Jak uchronić dzieci i młodzież przed sięganiem po używki? | Ochoroba.pl
14.05.2021 Dziś imieniny Bonifacego, Julity, Macieja


Ciało i umysł

Jak uchronić dzieci i młodzież przed sięganiem po używki?

złośliwa ruda pijana dziewczynka.JPG

Dzieci i młodzież są obecnie stale narażone na kontakty z używkami , takimi jak alkohol, narkotyki czy papierosy. Zobacz jak uchronić dziecko przed nałogiem i uniknąć przykrych konsekwencji uzależnień.

Prewencja, czyli przeciwdziałanie problemowi jest znacznie skuteczniejsze niż leczenie jego skutków ? apelują psychologowie. Ryzyko zetknięcia się dziecka z używkami jest w dzisiejszych czasach bardzo wysokie, a usuwanie szkód i konsekwencji czasochłonne i trudne.  Przekażemy Ci kilka pomysłów, co możesz zrobić, aby zmniejszyć szansę na kontakt Twojego dziecka z używkami.

Liczne fakty na temat szkodliwości wszelkich używek powinny skłonić dorosłych do reagowania, ale i działania prewencyjnego w środowisku dzieci i młodzieży. Specjaliści wkładają coraz więcej wysiłku w zapobieganie chorobom i wszelkiej patologii. Zachowania prewencyjne uznaje się obecnie za bardziej skuteczne i trwałe, niż przeciwdziałanie zaistniałym już skutkom.

Oto lista przykładowych zachowań, które mogą pomóc zmniejszyć szansę kontaktu dziecka lub nastolatka z używkami.

Działaj prewencyjnie

? Podstawą przeciwdziałania jest rozmowa ? należy przekazać kluczowe informacje na temat niebezpieczeństw i pułapek związanych z używkami. Rozmawiaj z dzieckiem na temat alkoholu, narkotyków i papierosów. Bez moralizowania i straszenia przekaż, w jaki sposób działają i jakie są najważniejsze konsekwencje konkretnych używek. Jeśli dziecko jest starsze porozmawiaj o konsekwencjach psychologicznych sięgania po alkohol, czy narkotyki. Rozmowa, ale i aktywne słuchanie mogą sprzyjać wyłonieniu się problemów, jakie nastolatek aktualnie przeżywa.

? Dla uwiarygodnienia swojego przekazu bądź dla swojego dziecka dobrym przykładem ? ono doskonale widzi i zna Twoją postawę wobec używek, o których mówisz. Jeśli chcesz uchronić swoich najbliższych przed szkodliwymi następstwami ich zażywania, najlepiej zacznij od zmiany własnej postawy. 

? Ustal jasne zasady dotyczące wszelkich używek. Granice pozwalają rozpoznawać dzieciom, co jest złe, a co dobre i akceptowalne. Wyraźnie zakomunikuj, że picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków jest zakazane. Warto podkreślić, że zasada ta jest stworzona z miłości i troski o ich dobro. Bądź dla swojego dziecka przyjacielem, a nie wrogiem. Zbyt surowe, nieuzasadnione zakazy mogą przyczynić się do postawy buntowniczej. Pamiętaj - gdy ustalona zasada zostanie złamana, zawsze wyciągaj ustalone wcześniej konsekwencje. Ważne, aby kary były adekwatne do wieku dziecka.

? Pomóż swojemu dziecku wykształcić jego własny system wartości. Bądź dla niego wsparciem i podporą. Dla błądzących nastolatków wartości są niezwykle ważnym ugruntowaniem i poczuciem wchodzenia w dorosłość. Sprzyjają również wzmacnianiu pewności siebie. Bez obranych priorytetów i celów bardzo łatwo jest ulec urokowi używek. Ponadto świadomość, co jest dobre a co złe dodaje odwagi w podejmowaniu decyzji i w ewentualnej obronie własnego zdania. Rola dorosłego polega nie tylko na byciu przykładem, ale i drogowskazem w odnalezieniu najważniejszych aspektów w życiu.

? Zorganizuj dziecku czas. Okres wakacji jest najlepszy na eksperymentowanie z używkami. Dlaczego? Ponieważ dzieci i młodzież mają wówczas najwięcej czasu, a zarazem najmniej kontroli ze strony dorosłych. Młodzi ludzie sięgają najczęściej po alkohol, papierosy, czy narkotyki z nudy, ale i chęci eksperymentowania. Atrakcyjne, twórcze i zdrowe zajęcia staną się obszarem do eksplorowania nowości, ale i zabiją wakacyjną nudę (zwłaszcza u dzieci spędzających wakacje w mieście). Będą również źródłem ciekawych doświadczeń, które na pewno zaowocują w przyszłości.

? Pomóż wykształcić wysoką samoocenę. Dzieci i młodzież w wieku najbardziej podatnym na eksperymentowanie z używkami są jednocześnie w okresie kształtowania swojej samooceny i umiejętności społecznych. Pomoc rodzica czy pedagoga jest tutaj jak najbardziej wskazana. Ich rola leży we wspieraniu i pomocy, by nastolatek czuł się dobrze sam ze sobą. Akceptacja, jawna aprobata dla wskazanych postaw i zachowań, oraz zaufanie sprzyjają wykształceniu się u dziecka wiary w siebie. Okres młodzieńczy to także nauka asertywności i radzenia sobie z naciskiem grupy rówieśniczej. Umiejętność poradzenia sobie z namowami kolegów będzie na tym etapie bardzo cenna. Pomóż, więc dziecku nauczyć się odmawiać w sposób zgodny z jego uczuciami i oczekiwaniami.


? Rozmawiaj z rodzicami innych dzieci. Wzajemne wsparcie i wymiana informacji są wskazane i mogą być bardzo pomocne. Wspólnie zawsze łatwiej znaleźć rozwiązania.

Czasami dorośli niestety nie mają wpływu na to, czy ich dziecko zetknie się z używkami. Mogą jednak wiele zrobić, by opóźnić moment pierwszego kontaktu a tym samym zapobiec uzależnieniu. Wpojone wartości powinny uniemożliwić niebezpieczny kontakt z alkoholem czy narkotykami. Wzmacniana wiara w siebie stanie się fundamentem potrzebnym do tego, by nigdy nie próbować podwyższać swojej samooceny szkodliwymi używkami.

Marika Wrońska
Psycholog

Piśmiennictwo:
Mellibruda J. (2003). Tajemnice ETOH. Etoh: WarszawaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT