Nadużywanie alkoholu | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego


Uzależnienia

Nadużywanie alkoholu

pijak.jpg

W ostatnim półwieczu statystyczny Polak wypijałcoraz więcej alkoholu. Jeśli w 1939 r. oceniano, ze wypijał 1,5 litra (wprzeliczeniu na stuprocentowy alkohol), to w 1950 r. już 3 litry, w 1960 - 4,1litra, w 1980 - 8,4 litra, a w 1993 r. 11,2 litra. Ostatnio ten przerażającywzrost uległ na szczęście małemu zahamowaniu.

Jeśli uwzględnimy różnice między statystycznymPolakiem a Polakiem rzeczywistym, to okaże się, że wielu jest takich, którzywypijają tę statystyczną normę za siebie i kilku innych.

I u nich spodziewać się należy skutkówdługotrwałego nadużywania alkoholu.

Ocenia się, że 13,5% mieszkańców naszego krajunadużywa alkoholu i u nich rozwija się choroba alkoholowa. Jakie są kryteriarozpoznania tej choroby?

Po pierwsze: ciągle lub co pewien czas pojawiającesię parodniowe "ciągi alkoholowe", kiedy człowiek nie trzeźwieje,albo picie alkoholu dzień w dzień, co staje się już stałym nawykiem.

Po drugie: uzależnienie od alkoholu, któredoprowadza do tego, że zaprzestanie spożywania alkoholu wywołuje objawypsychicznego lub fizycznego głodu alkoholowego. U ludzi takich zmniejsza siętolerancja alkoholu i wystarczy niewielka jego ilość, aby byli pijani. Poprzerwaniu picia występują takie objawy, jak niepokój, lęk, drżenie, omamy.

Po trzecie: człowiek uzależniony od alkoholuzaniedbuje rodzinę i pracę, często nie dba o swój wygląd.

Po czwarte: ujawniają się objawy toksycznegouszkodzenia przez alkohol serca, mózgu i układu nerwowego, wątroby, nerek.

Warto tu dodać, że kobiety bardziej niż mężczyźnisą podatne na toksyczne działanie alkoholu.

Po doustnym spożyciu, alkohol wchłania się bardzoszybko i najwyższe jego stężenie we krwi stwierdza się po pół do półtorejgodziny od spożycia.

W ciągu jednej godziny ulega "spaleniu" worganizmie mężczyzny 100 mg alkoholu na każdy kilogram masy ciała, u kobiet wtym czasie ulega spaleniu 85 mg na kilogram ciężaru ciała, tzn. w ciągu godzinyorganizm unieszkodliwia zaledwie jeden mały kieliszek (ok. 50 g) wódki.

Niewielka ilość alkoholu w formie niezmienionejjest wydychana oraz wydalana przez nerki. Głównyrozkład alkoholu następuje w wątrobie i przy przewlekłym nadużywaniu alkoholunastępuje trwałe jej uszkodzenie (marskość). Po uszkodzeniu wątroby ulegająuszkodzeniu inne narządy.

Przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi donieodwracalnego uszkodzenia mięśnia sercowego, tzw. alkoholowej kardiomiopatii(rozstrzeniowej). escortcity.ch Inną chorobą jest niewydolność krążenia na tle wywołanegoprzez alkohol niedoboru witaminy Bl.

Pod wpływem alkoholu występują zaburzenia rytmuserca (nadkomorowe). U alkoholików znacznie częściej też dochodzi do przypadkównagłej śmierci sercowej.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT