Paradontoza to zapalenie przyzębia czyli tych tkanek, które otaczają, unieruchamiają i ochraniają ząb. Dolegliwość ta rzadko dotyczy ludzi młodych. Częstość zachorowań zwiększa się u osób po 35 roku życia. Zaawansowana choroba może powodować wypadanie zębów.
Paradontoza wywoływana jest przez bakterie rozmnażające się w ustach i tkankach przyzębia. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i tworzenie się złogów kamienia na zębach.
Powstawaniu tej choroby sprzyjają: wady budowy zębów, krzywe ich ustawienie, niedobory witamin, cukrzyca, zaburzenia wydzielania śliny, zaburzenia hormonalne, a także czynniki związane ze stylem życia jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
W początkowym okresie choroba nie daje widocznych i dokuczliwych objawów. Następniie pojawiają się krwawienia z dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust. Ulegają także obnażeniu korzenie zębów. Dziąsła stają się wrażliwe na ból, czerwone i obrzmiałe. W kolejnym stadium zęby zaczynają się chwiać, gdyż kości szczęk w pobliżu zębów zanikają. Zaawansowana choroba przejawia się wypadaniem zębów.
W przypadku zauważenia zapalenia dziąseł
i ich opadania należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Zapobieganiem parodontozie jest odpowiednia higiena jamy ustnej i wczesne leczenie zmian.