Nadmierne pocenie się może mieć podłoże emocjonalne lub wiązać się z występowaniem określonej jednostki chorobowej, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, infekcji bakteryjnej. Przyjmuje postać uogólnioną lub miejscową, dotyczącą dłoni, stóp, pach czy twarzy.
Przy podejrzeniu, że nadmierne pocenie się jest związane z konkretnym schorzeniem za podstawowe działanie należy przyjąć leczenie choroby podstawowej. Zdarza się także, że ma ono związek z określonymi nawykami żywieniowymi ? spożywaniem pikantnych potraw lub stosowaniem używek, takich jak kofeina, nikotyna i alkohol. Wtedy wskazane jest ograniczenie lub wyeliminowanie produktów prowadzących do pojawienia się przykrych dolegliwości.
Skutki nadmiernej potliwości można zniwelować przez stosowanie kuracji ziołowych.
Do surowców stosowanych wewnętrznie w łagodzeniu nadmiernej potliwości zalicza się szałwię i hyzop.
Liść szałwii lekarskiej wykazuje działanie przeciwpotne, przeciwzapalne i antyseptyczne. W lecznictwie stosuje się napary z tego surowca lub gotowe preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Należy jednak pamiętać, że kuracja z wykorzystaniem szałwii nie powinna być długotrwała, gdyż ze względu na zawartość tujonu jej nadużywanie może prowadzić do degeneracji wątroby, nerek, układu nerwowego. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących czasu terapii, załączonych do określonych produktów.
Surowcem wykazującym łagodniejsze działanie, także stosowanym w formie naparów jest
ziele hyzopu.
We wzmożonej potliwości skuteczne mogą okazać się również ogólne lub miejscowe
kąpiele ziołowe z zastosowaniem liści lipy, koszyczków rumianku, kwiatu malwy, bzu czarnego lub takich olejków eterycznych, jak bergamotowy, cyprysowy, drzewa herbacianego i cedrowy.
Jeśli nadmierna potliwość ma podłoże emocjonalne warto wypróbować napary z surowców o działaniu uspokajającym, np.
liści melisy oraz
kąpiele aromaterapeutyczne z wykorzystaniem olejków o działaniu relaksującym ? lawendowego, cytrynowego.
Jeżeli jednak skutki nadmiernej potliwości stają się na tyle uciążliwe, że prowadzą do utraty poczucia komfortu w życiu towarzyskim i pracy, należy skonsultować się z dermatologiem, ustalić ich przyczynę i podjąć specjalistyczne leczenie.
Magdalena Zabłocka
Piśmiennictwo:
Brud, W.L., Konopacka, I. (2008). tajemnice aromaterapii. Pachnąca apteka, Oficyna Wyd. MA
Samochowiec, L. (2002). Kompedium ziołolecznictwa, Wyd. Med. Urban&Partner